„Božie milosrdenstvo – niet inej nádeje pre ľudstvo…“

Týmito slovami v roku 2002 zveril Ján Pavol II. celý svet do Božieho milosrdenstva. Stalo sa tak počas slávnostnej inaugurácie svätyne v poľských Lagiewnikoch, na predmestí Krakowa, kde sú uložené ostatky sv. Faustíny. Dva roky predtým taktiež zasvätil prvú nedeľu po Veľkej noci sviatku Božieho milosrdenstva, ktorý si pripomína Katolícka cirkev na celom svete.

Aj pre našich veriacich v obci Teriakovce je druhá veľkonočná nedeľa jednou z najväčších sviatkov v cirkevnom roku, keďže náš skvostný nový kostol je zasvätený práve Božiemu milosrdenstvu.  Aj tohto roku sa v ňom dňa 7. apríla konala odpustová slávnosť, na ktorej sa zúčastnilo mnoho veriacich a to nielen z obce, ale z celého okolia, aby dosiahli úplné odpustky, tak ako povedal Pán Ježiš sestre Faustíne: „Kto pristúpi k sv. spovedi a sv. prijímaniu, dosiahne úplné odpustenie vín a trestov.“

Slávnostnú svätú omšu celebroval Mons. ThLic. František Šándor, dekan, ktorý   v úvodnom slove pripomenul, že každá svätá omša je sprítomnením obety Krista. Veď každý z nás chce stáť v blízkosti kríža ako Panna Mária, chce naplniť svoje srdce pokorou a vďačnosťou za dary, ktoré mu pán dennodenne dáva. Celý kostol sa rozozvučal spevmi a modlitbami. V homílii sa hlavný celebrant zamýšľal, aký obrovský poklad máme v Božom milosrdenstve. Stačí len veľmi málo – úprimná ľútosť a otvoriť sa, dovoliť Božiemu milosrdenstvu, aby nás naplnilo láskou k Bohu a blížnym.

Na záver sv. omše sa všetkým zúčastneným poďakoval Mons. ThLic. František Šándor, dekan za vytvorenie spoločenstva lásky a za veriacich vyjadril celebrantovi vďaku za slová múdrosti a povzbudenia  vdp. Pán ThLic. Jozef Šechný, kanonik, dekan. Je namieste pripomenúť, že veľké ďakujem patrí aj vdp. pánovi kanonikovi za jeho iniciatívu a snaženie, vďaka ktorému môžu naši veriaci chváliť a velebiť Boha v tomto kostole zasvätenom Božiemu milosrdenstvu. Preto práve my duchovná rodina musíme na sebe pracovať, aby sme si spásu a nebo vyslúžili svojimi skutkami a životom. Slávnostná sv. omša sa skončila pápežskou hymnou a veľkonočným Raduj sa, nebies kráľovná.

Mgr. Monika Chovancová