Jubilejná slávnosť svätých Košických mučeníkov

V sobotu 7. septembra 2019 uplynulo presne 400 rokov od mučeníckej smrti svätých Košických mučeníkov Marka Križina, Štefana Pongrácza a Melichara Grodzieckieho. Vyvrcholením osláv bola Eucharistická slávnosť, ktorej  predsedal  košický arcibiskup –  metropolita Mons. Bernard Bober, v Katedrále sv. Alžbety.

Jubilejnej slávnosti sa zúčastnili viacerí vzácni hostia – apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello, J. Em. Péter kardinál Erdő, ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a prímas maďarský, J. Em. Jozef kardinál Tomko a biskupi a arcibiskupi zo Slovenska a okolitých krajín. Na slávnosti sa zúčastnilo niekoľko tisíc veriacich z celej arcidiecézy a tým,  ktorí nevošli do katedrály bolo umožnené sledovanie cez veľkoplošnú obrazovku pri katedrále počas celej slávnosti. Bolo veľkou milosťou aj pre veriacich z našej solivarskej farnosti byť na tejto veľkej slávnosti.

Otec arcibiskup Mons. Bernard Bober vo svojom príhovore upriamil pozornosť na vernosť Kristovi, aj napriek prekážkam, prenasledovaniu, snahu o likvidáciu Cirkvi. Aj motto celého jubilejného roka: ,,Obnoviť túžbu po vernosti“ nás má pobádať žiť vieru naplno, neschádzať z chodníkov po ktorých nás vodí Kristus. Ak sme verní Kristovi, ak mu dáme často najavo, že ho potrebujeme, ak ho prosíme, ak sa ním živíme v Eucharistii a vo Svätom Písme, vydržíme v manželstve, v zasvätenom živote, v kňazstve i v každom životnom povolaní na mieste kde sme boli poslaní. Len si stačí predstaviť, že on, Boží Syn, je pri nás, že spolu s nami prežíva všetky naše starosti i radosti, že nás neopúšťa a žiada, aby sme ani my neopustili jeho – v tom čo robíme a tam kde žijeme. Zdôraznil aj to, že sa nemáme hanbiť, že sme kresťania – katolíci, tiež nezakrývať ľudské zlyhania a hriechy členov Cirkvi, no máme byť medzi prvými, ktorí majú prispieť k jej obrode a očisteniu. Odskočiť a odísť je to najjednoduchšie a populárne riešenie, no zostať a svedčiť aj v nepriaznivých okolnostiach, to je hrdinstvo hodné večnosti.

Kiežby nám orodovanie našich mučeníkov napomohlo k obnove, očisteniu Cirkvi, pevným rodinám i novým a veľmi potrebným duchovným a kňazským povolaniam! V tom nech nám pomáha Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, ktorú naši mučeníci vzývali v najdôležitejšej hodine svojho života.

Svätí Košickí mučeníci, Marek, Štefan a Melichar – orodujte za nás!