Rímskokatolícka farnosť Najsvätejšej Trojice v Prešove - Solivare Dnes je

Meniny oslavuje , zajtra .
Udalosti
<< október 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Dnes:
Zamyslenie na dnes
Prečítajte si tiež...
Posledné súbory...
Ochrana osobných udajov
Stránka KBS venovanej ochrane osobných údajov v prostredí Katolíckej cirkvi na Slovensku.
GDPR
Ako prežiť Advent
Na Vianoce sa dá pripraviť rôznymi spôsobmi. Upratovaním, pečením, návštevou vianočných trhov.
Pred nami je jedno z najkrajších liturgických období - adventné obdobie.


Slovo “Advent” znamená príchod a s príchodom sa viaže očakávanie. V tomto období očakávame Vianoce, kedy si budeme pripomínať a oslavovať príchod nášho Pána, jeho narodenie v Betleheme. A na druhý príchod Krista, ktorý nastane jednak pri našej smrti a taktiež na konci sveta.

Pre mnohých starších ľudí sa advent spája s rorátmi, kedy zavčas ráno, ako deti prechádzali cez zasneženú krajinu s lampášmi v ruke, aby sa zúčastnili svätej omše. Hoci bolo potrebné skoro vstávať, obetovať tomu isté pohodlie, malo to svoje čaro.
Roráty sú motívnou sv. omšou ku cti Panny Márie, slávené v adventnom období. Ich názov je odvodený od vstupnej antifóny tejto sv. omše (“ Roste nebesia z výsosti a oblaky pršte Spravodlivého”). Rorátne sv. omše začínajú pred svitaním. Tma, ktorá je v kostole pripomína svet, ktorý je v tme a naopak ožiarený oltár symbolizuje Krista, ktorý prichádza ako pravé svetlo sveta.

Aj v Našom farskom kostole, tak ako po minulé roky sa budú sláviť rorátne sv. omše . Ak nám to okolnosti čo i len trochu umožnia prichádzajme na tieto sv. omše. Hoci možno veľa snehu nebude, roráty stále ostávajú nádherným spestrením adventu. Nepodľahnime predvianočnému zhonu, ale naopak snažme sa spomaliť a stíšiť. Prečo? Aby sme sa stali vnímavými a zachytili to, čo nám Boh chce povedať aj v tomto adventom čase.

// Sidoriková Slávka

Súvisiace novinky