Rímskokatolícka farnosť Najsvätejšej Trojice v Prešove - Solivare Dnes je

Meniny oslavuje , zajtra .
Udalosti
<< júl 2020 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zajtra: Viac...:
Zamyslenie na dnes
Kontaktné informácie
Rímskokatolícky farský úrad
Solivarská 45
080 05 Prešov

051/7700 270
po.solivar@abuke.sk

Číslo účtu:
SK57 0200 0000 0031 2771 4354
Prečítajte si tiež...
Posledné súbory...
Ochrana osobných udajov
Stránka KBS venovanej ochrane osobných údajov v prostredí Katolíckej cirkvi na Slovensku.
GDPR
Marketinkový ťah?
Zamyslenia
Videli ste film o sv. Františkovi z Assissi? Spomínate si na scénu, kedy hrdý otec, bohatý kupec, zavedie Františka ako svojho dediča do nejakej pivnice, kde nemal nikto prístup, aby mu ukázal aké bohatstvo nahromadil a ktoré raz František zdedí. Chcel ho istým spôsobom navnadiť a pripraviť na to, aké veľké bohatstvo ho čaká a čo sa čaká od neho. Aby v hromadení rodinného majetku pokračoval. Vieme ako dopadol. František rozdal všetok otcov ťažko nadobudnutý majetok. Skrátka, otec ho nepresvedčil.

  • 6586 x prečítané
"Naplnte nádoby vodou"
Zamyslenia
V nedeľu sme si vypočuli evanjelium o svadbe. Myslím, že medzi nami nie je nik čo by ešte na svadbe nebol. Aby sme lepšie pochopili okolnosti v Káne Galilejskej pripomeňme si ako to v minulosti bolo. Svadobná hostina v židovskej kultúre trvala obvykle týždeň. A predsa na tejto svadbe v Káne došlo víno veľmi skoro. Panna Mária, Ježišova matka Ho upozorňuje: "Nemajú vína." Ale Ježiš reaguje dosť zvláštne a netypicky: "Čo mňa a teba do toho, žena? Ešte neprišla moja hodina."

  • 5572 x prečítané
"Toto je môj milovaný Syn"
Zamyslenia
Aj v dnešnej dobe si Cirkev pokladá za povinnosť pomáhať ľuďom, aby chápali jednotlivé náboženské úkony a predovšetkým sviatosti. Oni sú veľkým tajomstvom, ukrytým v malých znakoch, ktoré sa nedá úplne pochopiť. Je to však na škodu prijímateľa, keby ich nechápal vôbec. Keby ich, ako sa to dnes hovorí, pokladal za náboženský folklór. Svoju veľkú hĺbku a zmysel má aj prvá sviatosť – krst. Kňaz, keď leje na hlavu krstenca vodu, robí pritom znak kríža. A práve znak kríža vyjadruje tajomstvo krstu.

  • 5601 x prečítané
Radosť
Zamyslenia
Človek je stvorený pre radosť. Radosť je najvhodnejšou podmienkou a najprirodzenejšou podmienkou a najprirodzenejšou atmosférou pre život. Bez radosti, v melanchólii človek zakrpatie a ochorie. celkom ako rastlina, ktorá nie je vo svojom prostredí. Biblia má pre to ešte silnejšie a účinnejšie slovo: "Zronený duch vysúša kosti. Pesimizmus je choroba ducha, ktorá sa skôr-neskôr stane chorobou telesnou. Všetci dobre vieme, aký vplyv má psychika na vznik chorobných javov v našom organizme. Mrzutosť v určitej chvíli pôsobí ako víru, no dobrá nálada sa stáva posilňujúcim liekom. Biblia a medicína sa vlastne zhodujú: buďte veselí a budete zdraví.

  • 5874 x prečítané
Pozor na ľadovce!
Zamyslenia
Dnešnou nedeľou vstupujeme do adventného obdobia. Počas nastávajúcich predvianočných dní si budeme viac uvedomovať, načo sme na svete, kam kráčame a čo očakávame. Všetci kráčame k Bohu a čakáme druhý príchod Krista, a to aj v okamihoch, keď si to neuvedomujeme. A do tohto nášho kráčania, povedali by sme, že do dennodenného kolobehu a stereotypu zaznieva dnešné Božie slovo.

  • 5507 x prečítané
Svätí po zemi nechodia...?
Zamyslenia
V týchto dňoch si pripomíname dva veľké sviatky, ktoré podľa nás možno veľmi nesúvisia, alebo si priam protirečia. Hovorím o Sviatku Všetkých svätých a o Spomienke na všetkých verných zosnulých, čiže Dušičkách. Kým na Všetkých svätých slávime sv. omšu v bielej farbe, naopak na Dušičky sa uchýlime k možno pochmúrnej fialovej.

  • 6166 x prečítané
Prečo verím?
Zamyslenia
Len nedávno sa začali naši birmovanci intenzívnejšie pripravovať na prijatie sviatosti birmovania. Prvým krokom v tejto príprave je práve - určite veľmi náročná, a hlavne pre nich "nezáživná" vierouka, kde sa na drobné rozmieňa Vyznanie viery, v ktorom sú obsiahnuté všetky základné pravdy katolíckej viery. Hneď pri prvej téme a mojej prvej otázke či veria a prečo vlastne, nastalo v miestnosti také zvláštne ticho, neskôr šuchot a zopár pokusov o rozpačité odpovede. Uznávam, je to dosť náročná otázka nielen pre mladých ľudí, našich birmovancov, ale pre každého jedného z nás. No je to zároveň jedna z najdôležitejších otázok, v ktorej musíme mať jasno ak máme byť úprimní k sebe i k Bohu. Koľkokrát sme si ju položili? A hlavne, koľkokrát sme si na ňu zodpovedne odpovedali?!

  • 5943 x prečítané
Chlieb
Zamyslenia
Asi pred týždňom ma v jeden podvečer na Solivare prekvapil zvuk veľkého poľnohospodárskeho stroja. Pomyslela som si – Kombajn! A nie je to ešte skoro? A tak mi napadlo – je koniec júla, blíži sa žatva. A veľmi pekne sa k tomuto obdobiu hodí bohoslužba slova práve budúcej nedele. Je o zázračnom rozmnožení chlebov a o zasýtení veľkého zástupu. V čase terajšej, toľko spomínanej hospodárskej krízy, sa mnohokrát opakuje a v rozličných súvislostiach skloňuje práve slovo – CHLIEB.

  • 5082 x prečítané