Pôstne púte 2015

I. pôstna púť – Dominikáni (Košice) 2015

Aj tohto roku spoločne cez pôstne obdobie putujeme. Pri príležitosti Roku zasväteného života sme na prvú pôstnu nedeľu putovali do Košíc, kde sme navštívili Dominikánov. Na začiatku programu sme sa dozvedeli čo to o históriií Dominikánov, potom nasledovala Krížová cesta, ktorá bola venovaná sv. Jánovi Pavlovi II. Našou prvou pôstnou púťou nás sprevádzal dp. kaplán Pavol Fedorko.

II. pôstna púť – Karmelitáni (Lorinčík) 2015

V 2. pôstnu nedeľu /1.3.2015/ sme putovali spolu s našim duchovným otcom kanonikom Mons. Jozefom Šechným – zakladateľom pôstnych pútí – do Kláštora bosých karmelitánov v Lorinčíku pri Košiciach. Spolu s nami putovali i farníci z Farnosti Božieho milosrdenstva Svinia so svojim duchovným otcom Štefanom Ružbašanom.

Privítal nás brat Paweł, a po jeho úvodných slovách začali naši duchovní otcovia najprv liturgiu slova, nasledovala Korunka k Božiemu milosrdenstvu, po ktorej nám bolo udelené požehnanie so Sviatosťou oltárnou. Pôstnu kázeň o. Šechný zameral na KRÍŽ. Božie slovo poukazuje na premenu nášho srdca, nášho zmýšľania, nášho konania. Nielen akési vonkajšie pôstne úkony sú cestou k zmene nášho života, ale predovšetkým dennodenné branie našich krížov a verné kráčanie za Ježišom.

III. pôstna púť – Pallotini (Smižany) 2015

3. pôstna nedeľa 8.3.2015 a my pútnici solivarskej farnosti sa vydávame na púť tentoraz do Spišskej diecézy – do Diecéznej Svätyne Božieho milosrdenstva v Smižanoch. Našim duchovným sprievodcom bol p. kaplán Pavol Fedorko. Znova sme sa stretli s pútnikmi z farnosti Svinia a spolu s domácimi farníkmi sme sa o 15.00 hod. zúčastnili na krížovej ceste, ktorá bola zameraná na to, čo Ježiš Kristus vravel sv. Faustíne.

Na tomto posvätnom mieste sme mohli za obvyklých podmienok získať plnomocné odpustky a tiež si  uctiť relikvie sv. Faustíny, sv. Vincenta Palloti a sv. Jána Pavla II. V závere tejto púte sme si prezreli dary z celého sveta venované počas pontifikátu pápežovi sv. Jánovi Pavlovi II.

IV. pôstna púť – Premonštráti (Jasov) 2015

Nedeľa 15. marca 2015 bola v poradí štvrtá a v tomto roku aj posledná pôstna púť našej farnosti v Jasove v kláštore Premonštrátov. Najpočetnejšia účasť na tejto púti (4 autobusy a 1 mikrobus spolu s farnosťou Svinia) ukázala veľký záujem vidieť, nielen počuť o Jasovskom premonštrátskom kláštore.

Po veľmi príjemnej ceste, slnkom zaliatej oblohe a po pravej strane cesty s pohľadom na vzdialené ešte zasnežené vrchy Slovenského Rudohoria sme došli pred kláštor v Jasove. Naše kroky viedli do kostola sv. Jána Krstiteľa. Za spevu piesne „Ach poďte kresťania“ za nami prišli i naši tohtoroční spolupútnici z farnosti Svinia. Všetky lavice po oboch stranách boli zaplnené nami pútnikmi. Nasledovala pobožnosť krížovej cesty, ktorú viedli duchovní otcovia, za našu farnosť p. kaplán Štefan Oslovič, za farnosť Svinia duchovný otec Štefan Ružbašan.

Počas tohto nášho putovania bol náš zrak upriamený na Ukrižovaného Krista, na Boha, na Kríž.