Slávenie Veľkej noci objektívom fotoaparátu 2017

Kvetná nedeľa
Kvetnou nedeľou, ktorou sme začali Veľký týždeň, sa pripomína deň ratolesti, kedy ľudia nimi vítali Pána pri jeho vstupe do Jeruzalema. U nás ich nahradili bahniatka, ktoré sú symbolom Kristovho víťazstva nad smrťou a zároveň znakom čnostného života.
Aj v našej farnosti pri sv. omšiach sa pred vstupom do kostola požehnávali bahniatka.

Fotografie si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz alebo na obrázok nižšie.

Kvetná nedeľa

Krížová cesta ulicami Solivaru
Krížová cesta ulicami Solivaru sa stala tradíciou v našej farnosti a tvorí neoddeliteľnú  súčasť najväčšieho kresťanského sviatku – Veľkej noci. Inak tomu nebolo ani tento rok počas Veľkého piatku.
Stovky ľudí sa zišlo v dopoludňajších hodinách vo farskom kostole, aby tak mohli spoločne sláviť posvätné čítania o Pánovom umučení a následne sa vybrať na krížovú cestu. Začali sme I. zastavením pri farskom kostole a pokračovali až na Hrádok. Boli pred nami chvíle, ktoré sme chceli posvätiť rozjímavou modlitbou…

Krížová cesta

Obrady Veľkého piatka
Veľký piatok je deň, kedy sa v katolíckych kostoloch neslávi svätá omša, aby v tento deň veriaci obracali svoju myseľ tým väčšmi na obetu kríža.

Veľký piatok

Veľký piatok

Pascha
Aj v našej farnosti sa na Bielu sobotu požehnávali veľkonočné jedlá – Pascha.

Požehnanie jedál

Veľkonočná vigília
Podľa najstaršej tradície táto noc je očakávaním Pána a vigília, ktorá sa v nej slávi, pripomína svätú noc, v ktorú Pán vstal z mŕtvych, a pokladá sa za „matku všetkých svätých vigílií“ V nej totiž Cirkev bdie, očakáva Pánovo zmŕtvychvstanie a slávi ho sviatosťami kresťanskej iniciácie.
Na Bielu sobotu po západe slnka začal nový deň – Veľkonočná nedeľa. Obrady začali požehnaním ohňa, ktorý je symbolom Krista, ktorý vstáva z hrobu, aby zažiaril ľudstvu. Od ohňa sa potom zapálil paškál, ktorý pripomína vzkrieseného Krista. Ďalšou časťou obradov bola liturgia slova, ktorá obsahovala základné pravdy viera a morálne poučenia. Neskôr pri liturgii krstu sme si všetci obnovili svoje krstné sľuby. Štvrtou časťou veľkonočnej vigílie je Liturgia Eucharistie, kde každý veriaci je pozvaní na hostinu k Pánovmu stolu. A na záver samotný obrad vzkriesenia. V našich krajoch sa podľa prastarej tradície slávi Kristovo vzkriesenie osobitným obradom vzkriesenia a slávnostným sprievodom.
Veľkonočnú vigíliu v KPC na Šváboch slávil dp. Peter Gazda.

Veľkonočná vigília

Vzkriesenie
Veľkonočné trojdnie sme zakončili slávnostnými vešperami a Eucharistickou procesiou so Zmŕtvychvstalým Kristom z farského kostola do kostola na Soľnej Bani.

Vzkriesenie