Turičná slávnosť zoslania Ducha Svätého

Posvätné obdobie päťdesiatich dní sa završuje nedeľou Zoslania Ducha Svätého, ktorou sa pripomína dar Ducha Svätého, vyliaty na apoštolov, počiatku Cirkvi a začiatok jej poslania medzi národmi.

Sviatok Ducha Svätého, čiže Turíce je apoštolského pôvodu. Už sv. apoštol Pavol píše: „ V Efeze zostanem až do Turíc.“(Kor 16,8). Aj najstarší cirkevní spisovatelia spomínajú tento sviatok (Tertulian, Origenes). Sviatok má aj vigíliu, teda večerné slávenie pred sviatkom, ktoré malo v Gelazianskom i Gregorianskom sakramentári  4 čítania, od 12. Stor. to bolo 6 čítaní, čo zostalo až do roku 1956. Oktávou sa však vyvracal zmysel sviatku ako vyvrcholenie Veľkonočného obdobia, čiže päťdesiaty deň po zmŕtvychvstaní, a bral sa ako oddelený sviatok. Liturgická obnova však túto oktávu zrušila, aby naozaj veľkonočných dní bolo päťdesiat.

Slávenie Zoslania Ducha Svätého sa začína v predvečer sviatku omšou na vigíliu v červenom rúchu.

– spracované podľa: Nábožné výlevy, SSV, 2010 –