V Španielsku dobre, na Hrádku najlepšie…

Nie každý z nás mal to šťastie zúčastniť sa Svetových dní mládeže v Madride. A tak sme ich dianie sledovali aspoň prostredníctvom televízie či tlače. Skoro trojtýždňový program vrcholil minulý týždeň keď sa mladý z celého sveta mali možnosť stretnúť so sv. otcom. No ani my na Solivare sme sa však nenudili a nezaháľali, ale usilovne sme pripravovali priebeh odpustu na Hrádku.

Kazateľnicu najstaršieho kostola na území Prešova nám pomohli oživiť zástupcovia šiestich reholí. Tí prichádzali počas celého týždňa od utorka 16.08 až do soboty 20.08.
Mnoho povzbudivých slov, či rád nám odovzdali najmä prostredníctvom homílii.

No nám to však nestačilo. Svoje vedomosti sme mali možnosť obohatiť na prednáškach, ktoré pre nás starostlivo pripravila každá rehoľ po večernej svätej omši. Dozvedeli sme sa rôzne fakty o zakladateľoch týchto cirkevných spoločenstiev, o spôsobe života či zvykoch ich členov.

V utorok nám svoju históriu predstavili Dominikáni, hneď v stredu Bosý Karmelitáni. Vo štvrtok nás slovom o láske zaujali členovia Spoločnosti Božieho slova – Verbististi. Beneditkíni si našu pozornosť získali zase v piatok. Odpust na Hrádku sa tohto roku konal už po 7. rok. No aj tak málo kto z nás pozná históriu tohto významného miesta. Priblížiť nám ju pomohol Prof. PhDr. Peter Kónya, PhD., prorektor Prešovkej univerzity.

V sobotu bol však program o niečo bohatší. Krížova cesta od farského kostola nás za príjemného teplého počasia priviedla až na našu „Solivarskú Kalváriu“, kde už na nás čakali predstavitelia rehole Pallotínov. Po nich nás spevom, tancom a veľmi zaujímavým evanjelizačným program zabavila mládež z Plavnice. Pri nočnej sv. omši o 22.00 nám však až tak teplo nebolo. Aj keď nie na tele, no na duši nás určite zahriali láskavé a pútavé slová otca Milana z rehole Augustiniánov. Slávnostnú bodku za celým programom dal na nedeľnej sv. omši emiritný arcibiskup Mons. Alojz Tkáč.

A tak ďalšia akcia našej farnosti je úspešne za nami. Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli pri jej realizácii a súčasne sa tešíme na ďalšiu spoluprácu s nimi.