Púť do Lichne – august

Po horúcich dňoch skupina pútnikov v termíne od 7.8. do 12.8.2017 putovala za Matkou Božou do Poľska. Sprevádzal nás duchovný otec Michal Paľovčík so svojimi asistentmi – bohoslovcami Karolom, Dávidom a Jánom a svojím vtipkovaním i na vážne životné situácie nás rozosmieval duchovný otec Rudolf Čontofalský.

Pod ich záštitou nám cesta rýchlo ubiehala a tešili sme sa na to, čo uvidíme a hlavne čo všetko prežijeme na milostivých miestach. V tomto duchu určite putovali tí, čo išli po prvýkrát a aj my, čo sme tam boli viackrát (niektorí aj 4-5 krát). Snáď sa nebudem mýliť ak poviem, že sme sa radovali z tohto stretnutia – znova pokľaknúť pri nohách Čenstochovskej i Licheňskej Panej.

Naše prvé kroky i prvé stretnutie s Bohom a Jeho Matkou viedli na Jasnú Horu v Čenstochovej. Veľmi silným zážitkom je otváranie Milostivého obrazu za zvuku fanfár, umocnené krásou nielen obrazu, ale predovšetkým Tej, ktorú tak radi uctievame a prosíme o milosti. Duchovný sprievodca vdp. Michal spolu s poľskými kňazmi koncelebroval sv. omšu a my sme mohli zaujať miesta v presbytériu ako privilegovaní pútnici zo Slovenska – Prešova.

Po sv. omši nás vdp. Michal previedol komplexom sakrálnych a historických budov, ktoré spravuje rehoľa Paulínov. Okrem gotického chrámu a Klenotnice je zaujímavé Múzeum, v ktorom sú obrazy panovníkov a historické výjavy poľského ľudu v boji za nezávislosť i prekrásne gobelíny, na ktorých je sv. Ján Pavol II. vyobrazený na miestach rôznych štátov a kontinentov, v ktorých si prišiel uctiť Pannu Máriu.

Po tomto vstupnom duchovnom a veľmi emotívnom zážitku sa naša púť uberala do Licheni, na miesto Mariánskeho Sanktuária. Je to miesto nádherné na pohľad, ale ešte krajšie na ovlaženie duše. Očarení nádherou v srdci i duši ďakujete Bohu, že veľkolepá svätyňa vyrástla v šírom poli maličkej dedinky Licheň. Na tomto milostivom  mieste sme strávili tri dni plní emócií, ale predovšetkým ako pútnici vyprosujúci si potrebné milosti pre seba, pre rodinu i rodiny našich farností, pre kňazov, priateľov a známych v modlitbách a slávení sv. omší. Naši sprievodcovia vdp. Michal, Rudolf i bohoslovec Karol nám vyrozprávali históriu Sanktuária a priblížili históriu licheňských zjavení. História Zázračného obrazu Maky Božej Licheňskej je spojená s dvoma vizionármi: Tomasza Klossowského – poľského legionára, zraneného pri Lipsku, ktorému sa Mária zjavila a uistila ho, že vyzdravie a vráti sa do vlasti. Prosila ho o nájdenie obrazu, na ktorom je zobrazená tak, ako počas zjavenia a o umiestnenie obrazu na verejnom mieste. Po rokoch hľadania našiel vytúžený obrázok Matky Božej v roku 1836 v obci Lgota pri Czenstochovej. Nájdený obraz predstavuje P. Máriu plnú smútku, so sklonenou hlavou, pozerajúcu na bieleho orla, ktorého si túli na prsiach. Tomasz opatroval tento obraz vo svojom dome a krátko pred smrťou ho zavesil na borovicu v Grablinskom lese. Druhý vizionár, pastier Mikolaj Sikatka, sa pred týmto orazom v lese modlil a 15. augusta 1850 až do roku 1852 sa mu P. Mária trikrát zjavila. Mária prosila ľudí o pokánie a obrátenie, nabádala ich k modlitbe sv. ruženca a prosila o prenesenie obrazu na dôstojnejšie miesto. Dňa 29. septembra 1852 bol prenesený Zázračný obraz do Lichne, vzdialeného 2 km od Gramblinského lesa. Najprv sa obraz nachádzal 5 rokov v kaplnke cintorína a 19. septembra 1857 bol prenesený do novopostaveného kostola sv. Doroty. Dňa 15. augusta 1967 bola slávnosť korunovácie Zázračného Obrazu pápežskou korunou – prímasom Poľska Stefanom Wyszyňskim, ktorý sa na tomto mieste ako seminarista zázračne uzdravil z nevyliečiteľnej choroby. Budovanie Baziliky Najsvätejšej Panny Márie Licheňskej sa začalo v roku 1994 a trvalo 10 rokov. Dňa 12.júna 2004 bol kostol vysvätený a 25. februára 2005 udelil pápež Ján Pavol II. svätyni hodnosť menšej Baziliky. Dnes je architektonický skvost, je to chrám spájajúci prvky rôznych epoch dvadsiatich storočí kresťanstva. Licheňská bazilika je najväčšia svätyňa v Poľsku, 8. v Európe a 12. na svete, v ktorej sa nachádza malý obraz nad oltárom s podobizňou Matky Božej, nazývanej tiež Bolestná Kráľovná Poľska. Má na hlave korunu, na prsia túli bieleho orla a na jej leme plášťa sú znaky Kristovho umučenia.

Ako pútnici zo Slovenska sme mali tú milosť zúčastniť sa na sv. omši spolu s duchovnými otcami a bohoslovcami pri príležitosti osláv 50. výročia korunovácie obrazu. Oslava sa konala od 11.8.2017 do 15.8.2017.

Druhý deň po príchode do Licheňa naše kroky viedol duchovný otec Michal do Grablinského lesa, kde 1. vizionár Tomasz Klossowski pred svojou smrťou zavesil na borovicu obraz Matky Božej a tu sa druhému vizionárovi Mikolajovi Sikatkovi zjavila P. Mária. Vstup do lesa obklopuje človeka bázňou a pokojom pred láskou Boha a jeho milosrdenstvom a umocňovala to v nás i modlitba posvätného ruženca, mariánske spevy rozliehajúce sa po lese a rozjímavá Krížová cesta. Prebleskujúce slnko pomedzi stromy znásobovalo to tajomno, ktoré sa pred mnohými rokmi v tomto lese udialo. Pre pútnika ďalším silným zážitkom je vystupovanie na Golgotu, vybudovanú z kameňa. Okrem štrnástich zastavení Krížovej cesty tam nájdeme aj kaplnky – Getseman, Bičovania, Nenarodených detí, Zrady, Božieho hrobu i Nanebovzatia P. Márie, v ktorej Božiu Matku nesú anjeli do neba, kde ju očakáva Svätá Trojica. Sanktuárium Matky Božej Licheňskej vedie vašu myseľ k zabudnutiu na starosti a telesné ťažkosti, ale obracia ju k Bohu, k Božej Matke. Jej premocná ochrana a vedomie, že za nás oroduje u Syna, mení mnohé duše a srdcia na tomto milostivom mieste, vzbudzuje vieru a pocit vďačnosti. Pútnici sa často vracajú z presvedčenia o svätosti a zázračnosti tohto miesta. Je veľa miest, kde duch človeka sa ovlaží, povzbudí vo viere. Jedným z nich je aj Licheňské žriedlo – zázračný pramienok, kedy po napití tejto vody s vierou a oddanosťou Bohu a P. Márii dochádza k mnohým uzdraveniam. Je to aj moja osobná skúsenosť.

Strážcom Sanktuária je Spoločnosť kňazov mariánov. V roku 1673 ju založil poľský kňaz, teraz už svätý o. Stanislav Papczyňski a jej cieľom je šírenie úcty k Nepoškvrnenému počatiu NMP, apoštolská služba a modlitba za zomrelých.

Vďaka za duchovné sprevádzanie a spoločenstvo, ktoré sme prežili spolu s vdp. Michalom Paľovčíkom – organizátorom celej púte a vdp. Rudolfom Čontofalským i všetkým pútnikom. Pán Boh zaplať!

//Marta Bodnárová