Sviatok sv. Cyrila a Metoda nie je len o voľnom dni a občas si spomenieme aj na to, čo pre nás títo svätci urobili. O ich obrovskom prínose pre nás Slovanov vie už hádam aj každý školopovinný.
Iste ste si všimli, že pri sviatkoch apoštolov sa zvykne spievať žalm: „Iďte do celého sveta…“ Tento žalm určite sadne ako uliaty aj na dnešný sviatok slovanských vierozvestov, napriek tomu, že nepatria do skupiny Dvanástich. Aj keď isté podobnosti tu sú. Tiež boli poslaní dvaja, aby šli a hlásali. Ako keď Pán Ježiš posielal svojich apoštolov. A oni prišli a hlásali. Nikto netvrdí, že pred nimi tu bola iba holá spúšť a divočina. Kresťanstvo tu bolo, najmä od susedných frankov, ale pravý prínos bol v tom, že títo svätí bratia ho podali našim predkom spôsobom a v reči, ktorej rozumeli. Predstavte si, že by nám dnes boli pravdy viery podávané v latinčine, alebo nebodaj v biblickej gréčtine, ktorú ovláda mizivé percento z celej našej populácie. Hlavne preto im patrí v našom národe také význačné miesto. A nielen u nás Slovákov, ale v celej Európe, pretože Sv. Cyril a Metod sú spolupatrónmi Európy.
Tento týždeň nám v nedeľu prináša spomienku na ďalšieho spolupatróna Európy – sv. Benedikta, opáta. Zakladateľa rehole a reguly benediktínov. Všetci títo traja svätí muži sa nemalou mierou pričinili o to, že celá Európa poznala Krista a jeho učenie o božom kráľovstve. A šírili nielen vieru ale boli aj nositeľmi kultúry a vzdelanosti na celom území Európy.
Osvietensky filozof F.M. Arouet, známy skôr pod menom Voltaire tvrdil, že keď dokázalo dvanásť nevzdelaných indivíduí rozšíriť učenie ďalšieho nevzdelaného stolára do celého sveta, tak on, vzdelaný učenec, ho dokáže zničiť a rozbiť. A my dnes vieme, že sa mu to nepodarilo. To, že Európa je kresťanská a že napriek mnohým útokom v priebehu storočí odolala a svoju vieru si zachovala je zásluhou práve týchto našich patrónov.
Dnes nielen ďakujme za dar viery, ktorý nám bol skrze nich sprostredkovaný, ale zároveň prosme o to, aby sme boli vo svojej viere pevní, stáli a vytrvalí.
MŠ