Advent a Vianoce 2018 objektívom fotoaparátu

Požehnanie adventných vencov
Nový Liturgický rok začína Adventným obdobím, ktoré je časom očakávania príchodu Božieho Syna. Toto očakávanie, sprevádzané hlbokou vnútornou prípravou, nám pripomínajú aj adventné vence, ktoré sme požehnávali na prvú adventnú nedeľu.

Fotografie si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz alebo na obrázok nižšie.

Požehnanie adventných vencov

Mikuláš v KPC
V predvečer sviatku sv. Mikuláša, zavítal do našej farnosti aj samotný Mikuláš, patrón detí. A práve deti v tento deň zaplnili pri svätej omši pastoračné centrum sv. Jána Pavla II. na Šváboch.
Mikuláš všetkých pozdravil až po svätej omši.

Niektorí si pripravili pre Mikuláša básničku, iní pesničku. A keďže Mikuláš chodí aj so svojim pomocníkom anjelom, každý, kto prišiel, dostal sladkú odmenu.

Mikuláš

Rorátne sväté omše pred úsvitom
Pre advent typickým, dnes po dlhých rokoch zabudnutia postupne obnoveným cirkevným zvykom sú takzvané roráty. Roráty sa zvyčajne začínajú v skorú rannú hodinu. Ich názov pochádza zo začiatočných slov verša z proroka Izaiáša: Rorate caeli desuper.

Aj v našom kostole sme mali tieto ranné rorátne sväté omše.

Roráty

Betlehemské svetlo
Malý plamienok, odpálený v Bazilike Narodenia Pána, sa odovzdáva osobným odpálením plamienka zo sviečky na sviečku, z ruky do ruky. Všetky tieto svetielka majú svoj pôvod v tom prvom, počiatočnom, a je priam až neskutočné, že sa dostanú k miliónom ľuďom v Európe i na Slovensku, že dokážu v človeku vznietiť prejav ľudskej lásky a spolupatričnosti.

Táto akcia nesie v sebe obrovskú energiu, ktorá vie podmaniť celého človeka a pritiahnuť mnohých ľudí. A je úžasné že práve skauti majú možnosť sa podieľať na takejto krásnej tradícií. Inak tomu nebolo ani tento rok v našej farnosti, kedy skauti 33. zboru Ordo Salinae na Štedrý deň v dopoludňajších hodinách roznášali svetlo pokoja, radosti a lásky v našej farnosti.

Fotografie si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz.

Polnočná svätá omša – farský kostol
Vianočná noc – 24.decembra  – je noc plná radosti a svetla. Prorok Izaiáš ohlasoval: Ľud čo kráča vo tmách uzrie veľké svetlo, nad tými, čo bývajú v krajine temnôt, zažiari svetlo. Toto proroctvo sa naplnilo narodením Ježiša v Betleheme. Pastierov v tú noc ožiarila Pánova sláva. Tej noci anjeli spievali a oznamovali pastierom: Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude patriť všetkým ľuďom. Dnes sa vám v Dávidovom meste narodil Spasiteľ, Kristus Pán.

Túto veľkú radosť sme prežívali aj v našom farskom kostole. Kedy sme spoločne slávili polnočnú svätú omšu Ježišovho narodenia. Hlavným celebrantom bol dp. Peter Gazda, dekan – farár.

Polnočná

Narodenie Pána – farský kostol
Sviatok Narodenia Pána, ktorý je popri Veľkej noci a Turíciach najväčším sviatkom cirkevného roka, slávia 25. decembra kresťania na Slovensku i vo svete. Slávia sviatky jeho vtelenia, sviatky vykúpenia a lásky.

Inak tomu nebolo ani v našej farnosti. Slávnostnú svätú omšu vo farskom kostole celebroval dp. Peter Gazda, dekan – farár.

Narodenie Pána

Narodenie Pána – vešpery
Na sviatok Narodenia Pána sme sa stretli na slávnostných vešperách vo farskom kostole v popoludňajších hodinách.

Vešpery

Sviatok sv. Štefana – Soľná Baňa
Na druhý sviatok vianočný svätú omšu na Soľnej Bani celebroval dp. kaplán Jozef Eliaš.

Sv. Štefan

Vianočný koncert v Ruskej Novej Vsi
V nedeľu 30. decembra na sviatok Svätej rodiny o 15-tej hodine sa v rímskokatolíckom kostole zasvätenom Sedembolestnej Panne Márií v Ruskej Novej Vsi uskutočnil po prvý krát Vianočný koncert spolu s veriacimi z gréckokatolíckej farnosti Ruská Nová Ves.

Veriaci sa zišli v hojnom počte ako jedná veľká rodina. Predstavili sa najmä deti, ale aj dospelí s rusínskymi a šarišskými koledami, piesňami a vinšami. Pred vianočnou hymnou pán dekan P. Gazda spoločne s duchovným otcom M. Pružinským požehnali deti, ale aj všetkých prítomných.

Tento koncert nám spríjemnil vianočný čas a zanechal v nás predovšetkým duchovný zážitok.

Vianočný koncert

Vianočný koncert v Komunitno pastoračnom centre sv. Jána Pavla II. na Šváboch
Na nedeľu 30. decembra, sme boli srdečne pozvaní na Vianočný koncert, ktorý sa konal po večernej svätej omši v Komunitno pastoračnom centre sv. Jána Pavla II. na Šváboch. Svojim spevom nás v tieto sviatočné dni potešil zbor Chorus Via Musica.

Vianočný koncert

Novoročná svätá omša
Slávnostnú svätú omšu na prikázaný sviatok Panny Márie Bohorodičky – 1. januára –  vo farskom kostole celebroval správca našej farnosti dp. Peter Gazda.

Nový rok

Novoročné vešpery
V popoludňajších hodinách sme slávili slávnostné vešpery, za účasti aj ďalších kanonikov košickej arcidiecézy.

Vešpery

Novoročný koncert 2019
Na nedeľu Krstu Krista Pána sa konal v popoludňajších hodinách vo farskom kostole už tradičný Novoročný koncert.

Svojim spevom nás potešili zbory Laudemus, ktorý v tomto období prechádza generačnou výmenou, zbor manželov Maritus a zbor  Trinitas, ktorý si pripomína 30 rokov od založenia.
V úplnom závere nechýbala ani tá najkrajšia pieseň – Tichá noc. A tak spolu so spevákmi a nadanými hudobníkmi našej farnosti sme ukončili vianočné obdobie.

Novoročný koncert