Čo je Misijná nedeľa?

Svetový deň modlitieb za misie, každoročne slávený v predposlednú októbrovú nedeľu, je na Slovensku známý pod názvom Misijná nedeľa. Tento deň je spojený s finančnou zbierkou na podporu misijných krajín. Po prvýkrát sa slávil v rámci cirkvi na celom svete v roku 1926.

Misijná nedeľa je zvláštna príležitosť, ktorá pripomína kresťanom katolíkom neustálu platnosť jej misijného poslania. Slávi sa ako deň modlitby a podpory misií v každej diecéze, farnosti a inštitúcii. Svätý Otec pri tejto príležitostí vydáva posolstvo, národný riaditeľ PMD píše krátky list, ktorý rozosiela do všetkých farností.  Veriaci vo všetkých farnostiach sveta sa teda v priebehu Misijnej nedeľe modlia a finančne prispievajú do svetového fondu solidarity, z ktorého sú podporované projekty misiám cez Pápežské misijné dielo šírenia viery, počiatky ktorého siahajú do roku 1818.

Táto pomoc sa dostáva do misijných oblastí na základe žiadostí konkrétnych misionárov pôsobiacich v misijných oblastiach. Títo nositelia projektov sú povinní vždy doložiť spôsob využitia darovaných finančných prostriedkov na príslušný medzinárodny sekretariát v Ríme. Zo získaných finančných prostriedkov sa v rámci PMDŠV zaisťuje kvalitná a systematická pomoc najchudobnejším kresťanom v približen tisícsto misijných diecézach sveta. Podporujú sa rôzne katechetické, vzdelávacie, charitatívne a sociálne projekty, školy, nemocnice, sirotince, domovy pre starých  ľudí, strediská pomoci, domovy malocných, stavby a opravy kostolov, kaplniek, kláštorov a iné.

Pápežské misijné diela vždy vyžadujú od miestnych ľudí spoluúčasť na projektoch, vychovávajú a vedú ľudí k umeniu hospodáriť a k postupnej ekonomickej samostatnosti. Systematické zlepšovanie situácie v týchto krajinách je koordinované prostredníctvom miestnych biskupov, ktorí sú garantami jednotlivých projektov. Apoštolský Nuncius misijnej krajiny, misijní biskupi a národní riaditelia Pápežských misijných diel so svojími spolupracovníkmi na jednotlivé projekty dohliadajú a koordinujú ich.

Organizovanie Misijnej nedele a využitie zbierok sa riadi presnými pravidlami, ktoré vychádzajú z pokynov pápeža a Stanov PMD. Finančné prostriedky zozbierané vo všetkých farnostiach a diecézach, sa musia všetky včas odovzdávať príslušnej národnej kancelárii PMD. Tieto peniaze, ktoré sa podľa Stanov PMD nesmú použiť na iný účel, tvoria Fond solidarity pre pomoc misijným oblastiam. Jeho cieľom je poskytovať ekonomickú pomoc cirkvám v misijných krajinách venujúcich sa evanjelizácii, cirkevnému a sociálnemu rozvoju, ako aj výchove a materiálnej podpore. Je to znakom jednoty viery, lásky a spravodlivosti, ktorá vo svete zjednocuje všetkých členov cirkvi, zvlášť cirkvi v spoločenstve všeobecnej Cirkvi, pretože do nej prispievajú veriaci zo všetkých diecéz sveta.

(Podľa Stanov PMD spracoval P. Viktor Jakubov, NR PMD na Slovensku)

Na činnosť Pápežského misijného diela šírenia viery je možné prispievať aj v priebehu roka a v prípade potreby požiadať národnú kanceláriu PMD o vystavenie potvrdenia o prijatých daroch pre daňové účely.

– prevzaté z http://www.papezskemisijnediela.sk/oznamy.htm –