III. pôstna púť – Spoločnosť katolíckeho apoštolátu – Pallotíni (Smižany)

Je krásna slnkom zaliata 3. pôstna nedeľa 8.3.2015 a my pútnici solivarskej farnosti sa vydávame na púť tentoraz do Spišskej diecézy – do Diecéznej Svätyne Božieho milosrdenstva v Smižanoch.

Našim duchovným sprievodcom bol p. kaplán Pavol Fedorko. Znova sme sa stretli s pútnikmi z farnosti Svinia a spolu s domácimi farníkmi sme sa o 15.00 hod. zúčastnili na krížovej ceste, ktorá bola zameraná na to, čo Ježiš Kristus vravel sv. Faustíne. Aspoň pár myšlienok spomeniem, ktoré odzneli počas 14-tich zastavení krížovej cesty:

„Rozjímaj o mojom bolestnom umučení, o celej jeho veľkosti. Rozjímaj o ňom tak, akoby som ho podstúpil len kvôli tebe.“

Rozjímaj o láske k blížnemu, či tvoja láska k blížnym plynie z lásky ku mne, či sa modlíš za nepriateľov? Či si dobroprajná voči tým, ktorí ťa akýmkoľvek spôsobom zarmútili alebo urazili?“

„Najväčšiu chválu mi dávaš, keď sa trpezlivo podrobuješ mojej vôli. Najbolestnejšie ma zraňujú hriechy nedôvery.“

„Moje srdce je preplnené zľutovaním a milosrdenstvom voči všetkým.“

Takto duchovne prežitou krížovou cestou sme sa mohli stretnúť s Ježišom a s Pannou Máriou, poznávať tajomstvo Božieho milosrdenstva, učiť sa kontemplovať Boha v našom každodennom živote.

Po skončení krížovej cesty nasledovala sv. omša z 3. pôstnej nedele, ktorú celebroval palotín p. Peter. V homílii nám zdôrazňoval, aby sme zo svojho srdca nerobili tržnicu, ale aby sme v ňom mali nehu a milosrdenstvo v prvom rade k Bohu a k svojim blížnym.

Po skončení sv. omše bolo krátke oboznámenie sa so Spoločnosťou katolíckeho apoštolátu, ktorú založil sv. Vincent Palloti. Sú známy pod názvom palotíni, žijú charizmu svojho zakladateľa – ideu všeobecného apoštolátu hlásať Evanjelium – radosť o Bohu – všade tam, kde žijeme.

Na tomto posvätnom mieste sme mohli za obvyklých podmienok získať plnomocné odpustky a tiež si  uctiť relikvie sv. Faustíny, sv. Vincenta Palloti a sv. Jána Pavla II. V závere tejto púte sme si prezreli dary z celého sveta venované počas pontifikátu pápežovi sv. Jánovi Pavlovi II.

Ešte spoločná fotografia a pokojný návrat domov s určite krásnym duchovným zážitkom na 3. pôstnu nedeľu.

// MUDr. Bodnárová