„Milión detí sa modlí ruženec“

Svetová katolícka nadácia Kirche in Not, vyzvala k účasti na celosvetovej akcii: „Milión detí sa modlí ruženec. “  Na celom svete sa v sobotu 18. októbra o 9.00 hod. spojilo milión detí, všetkých vekových kategórii v modlitbe svätého ruženca. Tento rok bolo úmyslom modlitby „Pokoj a jednota v srdciach všetkých ľudí na svete.“  Nadácia podporuje túto modlitbovú akciu v mnohých krajinách sveta.

Akcia detského ruženca vznikla v r. 2005 vo Venezuele pri soche Panny Mária a odvtedy sa rozšírila do celého sveta. Jej iniciátori dôverujú výpovedi sv. pátra Pia: „Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení“. Tak vznikol aj názov detskej modlitby ruženca.

Po výzve košického pomocného biskupa Stanislava Stolárika sme sa aj my, deti, mládež a veriaci z Ruskej Novej Vsi, pripojili k tejto aktivite modlitbou radostného ruženca vo filiálnom  kostole Sedembolestnej Panny Márie.

S radosťou v srdci sme  v sobotu ráno pokľakli pred oltár , kde na nás už mystický čakala Nebeská mamka, Panna Mária ozdobená svätým ružencom v tôni sviec.  S láskou čakala na svoje deti. Bolo krásne vidieť ako prichádzali postupne malé deti s úsmevom na tvári a ružencami v rukách. Dokonca sa s nami prišli modliť chlapci, miništranti a pripojili sa aj dvaja chlapci s mamkou  zo Solivaru. Tisli sa nám slzy do očí, aký úžasný zázrak vykonala Nebeská Máriina Láska, keď zvolávala svoje deti pod svoj ochranný plášť.

Modlitbu ruženca sme  začali piesňou k Duchu Svätému. Po nej sme sa takto úprimne prihovorili k Panne Márii:   „Drahá naša nebeská mamka, Panna Mária, kráľovná posvätného ruženca!  Prišli sme dnes  pokorne k Tebe s ružencom v ruke, aby sme sa v jednote sŕdc a myslí  spoločne pripojili k miliónom detí na celom svete, skrze modlitbu radostného ruženca a tak prosili nášho Nebeského Otca za „Pokoj a jednotu do každej rodiny“ Pane Ježišu Kriste, s láskou zhliadni na nás božie deti , ktoré Ti práve v tejto chvíli obetujú modlitbu ruženca , dôverujúc slovám sv. pátra Pia: “Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení!“ Nakoniec Teba Mária, Matka prosíme za všetkých, čo v srdci nosíme: -za svätého Otca, kňazov, rehoľníkov, rehoľníčky a miništrantov,- za našich drahých rodičov, starých rodičov , krstných rodičov a súrodencov,- za všetkých chorých ,trpiacich a hladujúcich,- za naše farské spoločenstvo a mládež  tejto farnosti,- za všetkých ľudí z našej obce, manželov, detí ,vnúčatá, susedov,- za opustených a zranených z nedostatku lásky,- za obrátenie hriešnikov a duše v očistci-  za nás tu prítomných v tomto chráme a zvlášť za deti, ktoré sa dnes prišli modliť ruženec za lásku a pokoj do svojej rodiny.

Po príhovore a modlitbe Verím v Boha, sme si zaspievali mariánsku pieseň: „VŽDY JE S NAMI MÁRIA.“  Pred každým desiatkom radostného ruženca, prinieslo modliace sa dieťa zapálenú sviecu na oltár k soche Panny Márie, počas spevu:“ AVE MÁRIA, GRÁCIA PLENA“

1. desiatok radostného ruženca – Ktorého si Panna z Ducha svätého počala,  sme obetovali zvlášť za všetky počaté a nenarodené detí a ich rodičov, aby s láskou prijali najkrajší dar z neba –dieťatko. Taktiež sme prosili za všetky ženy , ktoré túžia po dare materstva. Panna Mária oroduj za nich!

2. desiatok radostného ruženca – Ktorého si Panna pri navštívení  Alžbety nosila, sme obetovali aj za všetkých cestujúcich, cudzincov a pracujúcich v zahraničí ,aby rodiny neboli dlhodobo opustené otcami! Taktiež sme prosili za manželov, ktorí krízu lásky chcú riešiť rozvodom a za deti, ktoré najviac prežívajú  bolesť v srdci z rozdelenia rodičov.

3. desiatok radostného ruženca – Ktorého si Panna v Betleheme  porodila, sme  obetovali aj za všetky deti na celom svete , ktoré sa dnes narodili. Prosili sme  za všetky ženy v požehnanom stave a za matky, ktoré úmyselne zničili život svojho dieťaťa potratom. Zároveň sme sa modlili za viacpočetné rodiny , aby svojou obetou k deťom boli vzorom pre mladé manželské páry.

4.desiatok radostného ruženca – Ktorého si Panna Mária v chráme obetovala, sme obetovali aj za všetky choré deti, týrané deti, za deti v detských domovoch, siroty a za bezdetných rodičov, aby si osvojili s láskou opustené deti bez domova.

5. desiatok radostného ruženca – Ktorého si Panna v chráme našla, sme obetovali aj za nepokrstené deti, stratené a nezvestné deti, zvlášť za neveriacich ľudí, ktorí ešte nepoznajú Krista a za tých, ktorí podľahli alkoholu, drogám, hracím automatom, vešteniu, mágii a tak odmietajú Boha zo svojho života a srdca!

V závere modlitby ruženca, sme zverili všetky deti Panne Márii pod jej ochranný plášť modlitbou:
Matka rada deťom dáva, z  lásky k Bohu, chcela by im všetko dať!
Naša opravdivá Matka v nebi – môže stále rozdávať – lebo má moc – je Kráľovná!
Môže nám vždy pomáhať!
Milá naša verná Matka, buď Kráľovnou nášho srdca, našej mysle a činov!
Nezabudni nikdy na nás – na dcéry a synov!!!
Kráľovná rodiny, oroduj za nás!

Všetky deti sa potom s oduševnením zapojili do záverečnej  piesne:“ KAŽDÝ Z NÁS MATKU MÁ , MÁRIA SA VOLÁ“  Na pamiatku si deti odniesli domov svätý obrázok a nezabudnuteľný zážitok zo stretnutia s Nebeskou Mamkou, Pannou Máriou.

Srdečne sa chceme poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli pri organizovaní detskej modlitbovej akcii: našim kňazom, speváckemu zboru Nova Anima za ich krásne piesne počas ruženca, pastoračnej rade pri modlitbe, kostolnej rade a kostolníčke pri výzdobe sochy a tiež ďakujeme všetkým veriacim, rodičom, starým rodičom, manželom, ktorí sa s nami spoločne modlili ruženec a tak vzývali Pannu Máriu za ochranu, pokoj a jednotu v srdciach všetkých ľudí na celom svete, dôverujúc slovám pátra Pia: Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení!

Kráľovná posvätného ruženca, oroduj za všetky deti!

// Mgr. Judita Kmecová