Novokňazi z našej farnosti 2020

Predstavujeme budúcich novokňazov

Každému z nich sme položili otázku
„Na čo sa ako budúci kňazi v pastorácii tešíte a pred čím naopak cítite bázeň a rešpekt?“

Čas v seminári zletel ako voda a už som diakon a o chvíľu kňaz. Musím priznať, že som sa skrýval, vždy som stál v tieni a nechcel som byť príliš na očiach, ale Boh má svoje cesty, svoju vôľu a svoje plány. Vytiahol ma úplne z mojej pohodlnej skrýše všednosti a nenápadnosti. Teraz som všetkým na očiach. Diabol povedal: „nebudem slúžiť.“ Ja chcem hovoriť s Pannou Máriou: „hľa služobník Pána.“ Teším sa v kňazstve na to, že budem môcť pomáhať ľuďom uveriť v Božiu lásku, že sú milovaní bezpodmienečne. Že chyby z minulosti už nemajú moc v ich živote. Teším sa na udeľovanie sviatostí. Aj teraz ako diakon sa veľmi teším keď krstím, alebo sobášim. Sú to veľké udalosti v živote človeka a ja môžem byť pri tom. Je to pre mňa veľký dar a tajomstvo. To čo má teší, ma napĺňa aj bázňou. Napríklad Sviatosť zmierenia, už teraz sa modlím, aby som mal srdce, ktoré dokáže naslúchať a tiež dobre radiť a to nielen v tejto sviatosti. Prosím vás aj o modlitby, cesta po ktorej kráčame nie je ľahká, ale kráčame po nej aj kvôli vám, aby sme vám boli nápomocní ako duchovní otcovia a pastieri, aby sme vám sprostredkovali Božie milosti.

– dp. Dominik Adamčík

Kandidát na kňazstvo by nemal nikdy stratiť rešpekt pred svojím povolaním kňaza ani potom ako sa ním stane. Slovo rešpektovať môžeme chápať podľa kontextu aj ako mať bázeň či úctu, inokedy ho chápeme ako súhlasiť, v našom prípade s radosťou prijať Božie volanie. U mňa sú teda neustále prítomná radosť i bázeň zároveň pred tým čo ma čaká v budúcej pastorácii. Teším sa však na každú chvíľu, alebo situáciu, kedy budem cítiť, že som prostredníkom medzi Bohom a človekom navracajúcom sa k nemu. Príležitostí bude určite veľa či už pri spovedaní, slúžení sv. omše alebo obyčajnej katechéze. Túžba vidieť nadprirodzenú radosť iných z ich vlastného obrátenia mi dáva silu nezaoberať sa ťažkými vecami, ktoré ma určite postretnú. Rovnako verím v Božiu pomoc, ktorá ma ešte nikdy nesklamala.

– dp. Karol Saksa

// Kňazský seminár sv. Karola Boromejského v Košiciach