Obnovenie Košického seminára (dokumentárny film)

Celý tento týždeň a zvlášť nedeľa je časom, kedy sv. Cirkev prosí za vzbudenie nových kňazských, rehoľných a misijných povolaní. Modlíme sa, aby Kristus – Dobrý Pastier si povolal chlapcov a dievčatá aj z našej farnosti do duchovného stavu.  Zahrňme tento úmysel do Májovej pobožnosti a svojich osobných modlitieb a obiet. Každý, kto sa zúčastní na týchto modlitbách a pristúpi k sv. prijímaniu, môže získať plnomocné odpustky.

Štúdium v košickom seminári sa ukončilo v júni 1950. Bohoslovci mohli ešte urobiť semestrálne skúšky, ale na základe rozhodnutia štátnych orgánov sa mohli prihlásiť na osobitne organizovaný kurz. Keďže odmietli účasť, boli povolaní do osobitných vojenských útvarov. Predstavení a profesori seminára na konci školského roku boli policajne sústredení v seminárnej kaplnke s odôvodnením, že bezpečnostné orgány musia vykonať prehliadku v celej budove, lebo majú správy, že sa tam ukrývajú zbrane. Zbrane sa nenašli, ale biskupský seminár bol zrušený. Dokumentárny film vznikol z príležitosti 20 výročia obnovenia Košického seminára.

made by: JoyMotion