Pôstne púte 2018

„Neviete že ste Boží chrám a že vo vás prebýva Boží Duch? Kto by teda Boží chrám zničil, toho Boh zničí. Lebo Boží chrám je svätý – a ním ste vy.“
1 Kor 3,16-17

V našej farnosti sa v tomto roku zorganizoval ďalší ročník púti v pôstnom období.

Cirkev nás pozýva, zvlášť v období pôstu, využiť túto významnú príležitosť k obnove svojho vzťahu s Bohom a takto sa pripraviť na najväčšie sviatky roka.

Počas štyroch nedieľ sme putovali po miestach, chrámoch, farnostiach, kde pôsobia naši najbližší, naši rodáci zo solivarskej farnosti. Keďže pôstne púte sú počas štyroch nedieľ, navštívili sme štyri farnosti.

Prvá zastávka bola farnosť Nanebovzatia Panny Márie v Sečovciach pri Petrovi Leškovi. Druhá v Haniske pri Košiciach v kostole sv. Jána Nepomuckého pri o. Imrichovi Degrovi. Na tretiu púť sme sa vybrali do Kostola sv. Cyrila a Metoda do Košíc – Krásnej k Michalovi Bodnárovi a posledná nedeľa patrila bazilike sv. Egídia v Bardejove, kde teraz pôsobí Branislav Polča.

Pri každej púti sa zaplnili dva autobusy a vždy nás sprevádzal jeden z našich duchovných otcov.

Fotografie si môžete pozrieť po kliknutí na odkaz alebo obrázok.

Prvá pôstna púť – Sečovce

Je prvá pôstna nedeľa a z parkoviska pri farskom kostole sa solivarskí pútnici vyberajú na púť.
Zaplnili sme skoro dva autobusy a náš smer boli Sečovce, kde pôsobí náš rodák a Peter Leško.

Ešte pred samotným odchodom sa rozdelila krížová cesta a tak už po príchode do kostola Nanebovzatia Panny Márie v Sečovciach sme sa mohli v tichosti pripraviť na túto pobožnosť.

V jednotlivých zastaveniach krížovej cesty, ktoré čítali pútnici, sme si pripomenuli dramatické udalosti, ktoré prežíval Ježiš až na samotnú Kalváriu.

Neskôr nasledovala pôstna kázeň, kde sa k veriacim prihovoril Mons. Jozef Jarab, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku a témou jeho príhovoru bolo: „Pohľad kresťana na hodnoty života.“

Po nej sa k nám prihovoril už sám Peter, ktorý neskrýval radosť že nás toľko prišlo a ktorý či už slovom alebo krátkym videom predstavil farnosť v ktorej už štvrtý rok pôsobí.

Po východe z kostola bolo pre všetkých pripravené pohostenie na fare v podobe rôznych zákuskov, ktoré určite dobre padli na cestu.

Nastal čas rozlúčky a tak povzbudení duchovne a ľudsky sme sa pobrali na cestu autobusom domov. Našou prvou tohtoročnou púťou nás prevádzal náš pán dekan – farár dp. Peter Gazda.

Pôstne púte 2018

Fotografie zo Sečoviec.

Druhá pôstna nedeľa – Haniska pri Košiciach

Slnkom zaliate popoludnie, 2. pôstna nedeľa a my pútnici solivarskej farnosti sme sa opäť vydali na púť. Tentokrát naše kroky smerovali do Hanisky pri Košiciach. Aj keď bolo vonku mrazivo, predsa sme zaplnili dva autobusy.

Po príchode do kostola, ktorý je zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému nasledovala pobožnosť Krížovej cesty. A po nej nás už privítal a prihovoril sa k nám náš rodák dp. Imrich Degro.

Neskôr bol čas aj na osobné rozhovory a pozdravy duchovných otcov, ktorí tam pôsobia či už s o. Degrom alebo  s dp. Jozefom Ondovčákom, ktorý pred rokmi pôsobil aj v našej farnosti.

Medzitým nechýbalo ani občerstvenie, kde bolo množstvo zákuskov, ktoré pripravili šikovné gazdinky a určite potešili nie jedného prítomného.

A tak sme spoločne nie len v modlitbe aj v milom stretnutí ukončili naše druhé pôstne putovanie.
Cestou nás sprevádzal aj náš pán kaplán Pavol Fedorko.

Pôstna púť

Fotografie z Hanisky pri Košiciach.

Tretia pôstna púť – Košice – Krásna

Tretia pôstna nedeľa, nádherné počasie a my solivarskí farníci sa vyberáme už na  tretiu pôstnu púť.

Miesta v autobusoch sa zaplnili do posledného miesta a tak sme sa vybrali na cesty. Tentokrát našim cieľom boli Košice, Košice – Krásna, kde pôsobí náš rodák dp. Michal Bodnár.

Po príchode sme sa odobrali do kostola, kde sme sa v tichosti pripravili na pobožnosť Krížovej cesty, ktorú neskôr  čítali seniori z farnosti Košice – Krásna. Po nej nám o. Michal porozprával niečo zo života farnosti v ktorej momentálne pôsobí.

Ako už po uplynulé roky bolo zvykom, stretli sme sa na tejto púti aj s našimi spolupútnikmi z farnosti Svinia. Neskôr sme sa spoločne presunuli, na pozvanie domácich, do kaštieľa na pripravené pohostenie, kde bol čas aj na osobné rozhovory, spoločné fotografie, ale aj na milé pozdravy pre nášho rodáka.

Po poďakovaní za pohostenie a milé prijatie nastal čas rozlúčky a cesta domov. A tak povzbudení duchovne, ale aj ľudsky v závere cesty sme sa pomodlili ešte Korunku k Božiemu milosrdenstvu.

Touto pôstnou púťou nás sprevádza o. kanonik Mons. Jozef Šechný.

Fotografie z Krásnej.

Štvrtá pôstna púť – Bardejov

Bola štvrtá pôstna nedeľa, 13:30 a pútnici, ktorí mali cestu do Bardejova pred sebou sa stretli vo farskom kostole na pobožnosti krížovej cesty. Po nej sme opäť zaplnili dva autobusy a tak sme sa mohli spoločne vybrať na našu už štvrtú a poslednú pôstnu púť tohto roku. Naše kroky smerovali do Baziliky sv. Egídia v Bardejove, kde pôsobí aj náš rodák dp. Branislav Polča.

V programe sme sa pridali k domácim, ktorí počas pôstneho obdobia v nedele majú pôstne kázne a ktorým sa prihovára dp. Vladimír Šosták. Po nej si naši spolupútnici z farnosti Svinia vykonali v bazilike pobožnosť Krížovej cesty. My sme sa stretli vonku, kde nechýbala samozrejme spoločná fotografia a na pozvanie o. Branislava sa vybrali na občerstvenie, kde bolo množstvo chutných dobrôt, ale určite hlavne teplý čajík, ktorý dobre padol každému na zahriatie, keďže v bazilike je v zime veľmi chladno.

A tak sme sa po spoločnom rozlúčení pobrali domov a takto sme štvrtou púťou ukončili naše tohtoročné putovanie.

Fotografie z Bardejova.