Púť k sv. Štefanovi – čo nám dala!

Mali sme možnosť s úprimnosťou sa spojiť pri tohtoročnej púti na Hrádku, aby sme oslávili sv. Štefana – kráľa. Počas celého týždňa od 12. – 18. augusta tohto toku, každý sám mohol poznať, prežiť aj vycítiť ochotu, silu i poslanie svojej viery. Každoročne je to blahodarná udalosť pre farnosť, ktorá zanechá spomienky v myslení i naplnení viery. Kresťanstvo vždy malo silu zanechať epochálnu stopu v živote jednotlivca i v živote národa.

Predkovia, ktorí žili v tejto farnosti prijali evanjelium Ježiša Krista ako novú formu osobného i rodinného života – dávno a ako výskumy hovoria, že to bolo ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda.

Veľký dar viery mal vždy význam aktuálnosti náboženskej i spoločenskej, čoho je svedectvom i toto miesto na Hrádku. Púť veriacich mala oživiť vieru a je ROK VIERY. Rozsiahle evanjelizačné dielo, ktoré sv. Cyril a Metod uskutočňovali na tomto území cez pokračovateľa sv. Štefana čo dosvedčuje aj historicita na Hrádku.

Tu sme mohli poznať túto vnútornú väzbu viery, ktorá je medzi Cirkvou a spoločnosťou ako nám to pripomenuli kňazi v homíliách no najmä Vsdp. profesor Frankovský a o. arcibiskup. Na týchto koreňoch dá sa budovať to, čo je potrebné pre spoločnosť, ale aj hodnotné pred Bohom.

Ak sú tieto postoje prežívané v zodpovednej láske nachádzajú aj formu odpustenia i zmierenia v každej životnej situácií.

Tienistou stránkou bolo to, že bol slabý záujem o Akadémiu k sv. Cyrilovi a Metodovi – rok aj výročie by si to zaslúžili o to viac.

Veľká vďaka patrí Pánu Bohu za počasie. Vyslovujem vďaku kňazom i o. arcibiskupovi a uznanie všetkým, ktorí pomáhali pri príprave i počas celého týždňa pri bohoslužbách a zabezpečovali potrebnú náplň v jednotlivé dni.

Možno nebolo to všetko dokonalé, ale človek speje k dokonalosti nielen osobne ale aj vo svojich dielach. Snažili sme sa zachovať program.

Všetkým Pán Boh zaplať!

// o. kanonik