Slávenie Adventu a Vianoc 2022

Požehnanie adventných vencov
Nový Liturgický rok začína Adventným obdobím, ktoré je časom očakávania príchodu Božieho Syna. Toto očakávanie, sprevádzané hlbokou vnútornou prípravou, nám pripomínajú aj adventné vence, ktoré sme požehnávali na prvú adventnú nedeľu.

Fotografie si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz alebo na obrázok nižšie.

Vianoce

Rorátne sväté omše pred úsvitom
Pre advent typickým, dnes po dlhých rokoch zabudnutia postupne obnoveným cirkevným zvykom sú takzvané roráty. Roráty sa zvyčajne začínajú v skorú rannú hodinu. Ich názov pochádza zo začiatočných slov verša z proroka Izaiáša: Rorate caeli desuper.

Aj v našom kostole sme mali tieto ranné rorátne sväté omše.

Polnočná svätá omša
Vianočná noc – 24.decembra  – je noc plná radosti a svetla. Prorok Izaiáš ohlasoval: Ľud čo kráča vo tmách uzrie veľké svetlo, nad tými, čo bývajú v krajine temnôt, zažiari svetlo. Toto proroctvo sa naplnilo narodením Ježiša v Betleheme. Pastierov v tú noc ožiarila Pánova sláva. Tej noci anjeli spievali a oznamovali pastierom: Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude patriť všetkým ľuďom. Dnes sa vám v Dávidovom meste narodil Spasiteľ, Kristus Pán.

Túto veľkú radosť sme prežívali aj v našom farskom kostole. Kedy sme spoločne slávili polnočnú svätú omšu Ježišovho narodenia. Hlavným celebrantom bol dp. Peter Gazda, dekan – farár.

Narodenie Pána
Sviatok Narodenia Pána, ktorý je popri Veľkej noci a Turíciach najväčším sviatkom cirkevného roka, slávia 25. decembra kresťania na Slovensku i vo svete. Slávia sviatky jeho vtelenia, sviatky vykúpenia a lásky.

Inak tomu nebolo ani v našej farnosti. Slávnostnú svätú omšu vo farskom kostole celebroval dp. Peter Gazda, dekan – farár.