Slávenie Veľkej noci 2022

Palmová nedeľa
Palmová nedeľa je pohyblivým sviatkom, ktorý pripadá na nedeľu pred Veľkou nocou a pripomína slávnostný príchod Ježia do Jeruzalema. Dáva do povedomia rozhodnutie židovskej veľrady o Ježišovej smrti a ten následne vchádza do Jeruzalema, aby na seba vzal tento kríž.
V tento deň sa svätia aj palmové olivové ratolesti, u nás najčastejšie bahniatka. Požehnané ratolesti majú byť znakom našej úcty a plesania na počesť Krista, ktorého máme sprevádzať dobrými skutkami, aby sme sa skrze neho mohli aj my vojsť do nebeského Jeruzalema.

Pozrite si fotografie z Palmovej nedele po kliknutí na tento odkaz alebo na obrázok nižšie.

Krížová cesta na Veľký piatok
Už tradične sa na Veľký piatok vydávame v dopoludňajších hodinách po posvätných čítaniach na Krížovú cestu ulicami. Veľký drevený kríž položený pri vstupných dverách farského kostola je pripravený a my sa v početnom zástupe vyberáme na našu pomyselnú Golgotu – na náš Hrádok.
Jednotlivé zastavenia vypovedali o utrpení Ježiša, ale boli aj poprepletané udalosťami z nášho každodenného života. Boli to chvíle posvätené rozjímavou modlitbou.

Pozrite si fotografie z Krížovej cesty po kliknutí na tento odkaz alebo na obrázok nižšie.

Obrady Veľkého piatka
Veľký piatok je deň, kedy sa v katolíckych kostoloch neslávi svätá omša, aby v tento deň veriaci obracali svoju myseľ tým väčšmi na obetu kríža.

Pozrite si fotografie z Veľkého piatku po kliknutí na tento odkaz alebo na obrázok nižšie.

Pascha
Aj v našej farnosti sa na Bielu sobotu požehnávali veľkonočné jedlá – Pascha.

Pozrite si fotografie z požehnania jedál po kliknutí na tento odkaz alebo na obrázok nižšie.

Veľkonočná vigília
Podľa najstaršej tradície táto noc je očakávaním Pána a vigília, ktorá sa v nej slávi, pripomína svätú noc, v ktorú Pán vstal z mŕtvych, a pokladá sa za „matku všetkých svätých vigílií“. V nej totiž Cirkev bdie, očakáva Pánovo zmŕtvychvstanie a slávi ho sviatosťami kresťanskej iniciácie. Po západe slnka začal nový deň – Veľkonočná nedeľa.

Pozrite si fotografie z Veľkonočnej vigílie po kliknutí na tento odkaz alebo na obrázok nižšie.

Vzkriesenie

Pozrite si fotografie zo Vzkriesenia po kliknutí na tento odkaz alebo na obrázok nižšie.