„Ustavične sa radujte v Pánovi…“

Vyše sto mladých ľudí, spev, hry, zaujímavé debaty, atmosféra nabitá radosťou a očakávaním niečoho pekného… aj v takomto duchu sa nieslo Dekanátne stretnutie mladých, ktoré sa v našej farnosti uskutočnilo v sobotu 21. Januára.

Už od skorého rána sa priestory farskej sály zaplňovali uzimenými červenolícimi chlapcami a dievčatami zo všetkých kútov nášho dekanátu. Prvé rozpačité pocity však už onedlho vystriedala istota, že na túto sobotu sa tak skoro nezabudne!

Slávnostnú sv. omšu celebroval vzácny hosť – ICDr. JUDr. Juraj Jurica, PhD ., ktorý v príhovore zdôraznil „nevšednosť všedných vecí“. Nielen jeho slová, ale najmä osobný príklad nikoho z mladých nenechali na pochybách, že byť kresťanom znamená byť šťastným človekom. Kresťania sú zvlášť povolaní k radosti, pretože „radostná zvesť“ sa s nešťastným srdcom a smutnou tvárou ohlasovať nedá! Po sv. omši program pokračoval vo farskej sále. A tá bola obsadená do posledného miestečka! Juraj Jurica tu nechal priestor mladým, aby sa pýtali… a my sme sa pýtali na všetko, čo nás zaujíma. A ak sme možno nedostali odpoveď, dostali sme oveľa viac – priestor, vypočutie, skúsenosť  a najmä istotu, že aj mladý človek má dôležité miesto  v Cirkvi a vo farnosti, že sa s ním počíta a aj on je za budúcnosť Cirkvi zodpovedný. Záver dopoludňajšieho programu sa niesol v znamení Svetových dní mládeže, ktoré sú akýmsi manifestom mladých kresťanov o radosti, nádeji a silnej viere. O zážitkoch, skúsenostiach a vzácnych okamihoch z SDM v Madride sa podelili tí, ktorí ich osobne  minulý rok zažili.

Po modlitbe a chutnom obede boli pre mladých pripravené až dva bloky workshopov. V prvom z nich si niektorí zašportovali v telocvični CZŠ, umelecky nadaná mládež si s naším zborom Laudemus zaspievala a ďalšia skupina navštívila slovenský unikát – soľnobanské múzeum. V druhej časti workshopov si mohli mladí vybrať z bohatej ponuky tém a besied – azda najväčší záujem bol o workshop s názvom Mágia a okultizmus – skutočné nebezpečenstvo alebo strašiak? O problémoch dospievajúcich, komunikácii a priateľstvách otvorene rozprávali hostia z Drienova Marek a Dominika. Pán kaplán Lukáš nechal mladým možnosť vyjadriť sa k téme Kristus áno – Cirkev nie a troška nás usmernil aj poučil. Posledný workshop sa zaoberal témou dobrovoľníctva, služby a lásky.

Povzbudení, poučení a určite v mnohom oslovení sme sa všetci spoločne stretli vo farskom kostole, kde sme modlitbou krížovej cesty prosili o radosť pre všedné dni, o radosť v kríži, o radosť pre často smutný a trpiaci svet. Tesne pred vyvrcholením programu sa naši mladí posilnili pripravenými dobrotami olovrantových balíčkov a záver už patril hudbe a nádherným piesňam kapely Kerygma.  Atmosféru koncertu sme si vychutnali naplno, slová piesní nám ešte dlho doznievali v ušiach aj srdciach.

Záverečné slová patrili o. kanonikovi a p. kaplánovi Lukášovi, ktorí poďakovali hosťom, organizátorom aj všetkým mladým za ich ochotu, otvorené srdce a radosť, o ktorej svedčili aj na tomto stretnutí.

Dekanátne stretnutie mladých sa koná každoročne a má za úlohu vytvoriť priestor nielen pre stretnutie mladých a kňazov dekanátu, ale aj jazykom blízkym mladému človeku posilniť sa vo viere a v nádeji. Je vždy krásne sledovať toľkých mladých ľudí, ktorí spoločne a nahlas rozprávajú a spievajú o svojej radosti, viere a nádeji. Uplynulú sobotu sa možno nekonal žiaden viditeľný veľký zázrak, ale veľa malých zázrakov sa udialo v našich srdciach.

// maja