Ako sme putovali za sv. Ondrejom…

Pôstne obdobie a s ním spojená príprava na Veľkú noc je pre kresťana katolíka obdobie hľadania zmyslu utrpenia a kríža spojeného s ľudskou existenciou. Pri príležitosti Roku sv. Ondreja nás naši duchovní otcovia pozvali na púte po kostoloch zasvätených tomuto svätcovi.

Prvou púťou bola nedeľa 12. 3. 2011, kedy naša farnosť navštívila kostol sv. Ondreja vo Víťazi. Cestou nás sprevádzal p. kaplán Marcel s jemu typickým duchovným nadšením, že sme pozvaní prežiť púť s Ježišom Kristom. Privítanie nás, farníkov zo Solivaru, bolo zo strany duchovného otca Olivera a farníkov Víťaza veľmi rodinné, srdečné a duchovne precítené. Duchovný otec nás oboznámil s históriou kostola zo 14. storočia.

Druhá púť bola 19. 3. 2011 a konala sa v Pečovskej Novej Vsi. Sprevádzal nás p. kaplán Gustáv. Srdečne a so svojským humorom nás privítal duchovný otec Jakubčin.

Treťou púťou v nedeľu 26. 3. 2011 bol kostol sv. Ondreja v Koprivnici. Sprevádzal nás na tejto púti náš otec kanonik Jozef Šechný. Po pobožnosti nás ešte stihol v autobuse pozdraviť miestny duchovný otec Michal Nistrian.

Poslednou štvrtou púťou bola návšteva kostola v Bzenove. S históriou tohto kostola nás oboznámila pracovníčka obecného úradu. Rímskokatolícky kostol sv. Ondreja bol posvätený dňa 7. 12. 1999. Sprevádzal nás znovu p. kaplán Marcel, ktorý bol medzi farníkmi privítaný potleskom.

Všetky púte sa niesli v duchu milostivého pôstneho obdobia. Cestou sme sa modlili bolestný ruženec. V každom kostole sme zaspievali pieseň, predniesli modlitbu k sv. Ondrejovi, konali sa krížové cesty s hlbokými zamysleniami, modlitba Korunky k Božiemu milosrdenstvu pred najsvätejšou Sviatosťou Oltárnou s požehnaním.

Vďaka patrí nášmu otcovi kanonikovi, ktorý prišiel s myšlienkou putovať po kostoloch zasvätených sv. Ondrejovi. Môžeme povedať, že každým týždňom sme sa tešili na nedeľnú púť, o čom svedčila príjemná a rodinná pohoda medzi farníkmi, ktorí sa týchto pútí zúčastnili. Vďaka patrí aj našej kantorke Katke, ktorá nám všetky pobožnosti konané na pútiach obohatila spevom a organom.

Veľká vďaka a Pán Boh zaplať za hlboké duchovné prežívanie pôstneho obdobia.

// účastníci púti