Krížová cesta oživuje Solivar i celú farnosť

Na vrch Hrádok ku kostolu sv. Štefana, kráľa už viac ako dve desaťročia od farského kostola smerovala cesta s neopracovaným krížom z kmeňa stromu.

Každý Veľký piatok bol zdôraznený v uliciach Solivara aj takýmto svedectvom rozjímania o umučení nášho Pána Ježiša Krista. Rok čo rok tento kríž bol osadený na svahu za ohradou kostola. Každému, kto vystupoval  na toto návršie, pripomína oživenie rozjímania z Veľkého piatku plynúceho roka. Takáto pripomienka mení poslanie života na upomínanie o krížovej ceste života. Všetci ňou ideme!

Tohtoročná krížová cesta mala iný smer, lebo začínala na Hrádku a končila pri farskom kostole. Dôvod bol v tom, že bol vyhotovený nový Misijný kríž, ktorý nahradil ten spred 17 rokov poznačený vplyvom počasia. Na novom kríži boli osadené roky 1947, 1949, 2002, 2012. Roky, v ktorých prebiehali misie za konania misionárov Redemptoristov. Nový kríž, ktorý bol osadený  na pôvodnom mieste, kde mnohí pred ním budú sa zastavovať v rozjímaní a modlitbe.

Pred týmto krížom každý si môže odpovedať sám, akými bolesťami a ťažkosťami života prechádza. Aj tohtoročná cesta nám bola sprostredkovaním vykupiteľskej hodnoty Ježiša Krista. Tu sme spoznali dobrodenia Všemohúceho!

Nech aj tento Misijný kríž je svedectvom obnovy na životnej ceste pre každého jedného z nás. Tento novopostavený kríž nech nám pomáha aj naďalej ako výzva do každodenných dní pri obnove ovocia misijného diela v pravde o Bohu v tejto nestálej dobe dneška.

Toto ovocie potrebuje aj naša doba pre jednotlivca aj pre celú farnosť. Takéto poslanie a úlohu mali aj pobožnosti na filiálkach: Haniske, Teriakovciach a aj v Ruskej Novej Vsi.

Klaniame sa ti Kriste a dobrorečíme Tebe, lebo si nás svojím krížom vykúpil.

// Jozef Šechný, kanonik