Rozvojový seminár Dobrej noviny

4. – 6. októbra 2013 sme sa ako zástupkyne z našej farnosti  vybrali na odporúčanie p. k. Pavla Fedorka do Liptovskej Osady na rozvojový seminár Dobrej noviny, ktorý bol zameraný na šport, ľudské práva a rozvoj. Táto téma bola vybraná v súvislosti s tohoročnou témou Dobrej noviny. Našim cieľom bolo hovoriť o našej angažovanosti sa v dosahovaní dôstojného života pre ľudí s postihnutím, pretože mnohé deti s postihnutím v Afrike, nedosiahlo ani základné vzdelanie.

Šport mení aj myslenie takýchto ľudí a pomáha im získať sebadôveru. Dôkazom toho boli aj kenskí hostia. Henry Wanyoike stratil zrak, keď mal 21 rokov následkom slabej mŕtvice, no nikdy sa nevzdal svojho sna stať sa bežcom. Ako nám sám povedal: „ Stratil som zrak, ale nestratil som svoju víziu.“  Teraz s ním behá aj jeho priateľ z detstva Joseph Kibunja, ktorý je jeho navádzačom a s ktorým získal niekoľko zlatých medailí a stal sa majstrom sveta. Celý seminár sa niesol v duchu týchto hodnôt. Rozprávali sme sa o typoch pomoci ľuďom v Afrike. Nie len finančná pomoc od ľudí, ktorú deti na Vianoce vykoledujú, skutočne pomáha, ale aj mnoho iných faktorov medzi ktoré patrí aj ochrana životného prostredia. V dôsledku globálneho otepľovania sa mnohí ľudia v strednej Európe tešia, že dokážu vypestovať kiwi  a pomaranče. No v Afrike, tieto plodiny majú čoraz slabšiu úrodu. Dozvedeli sme sa, čo je to Fair Trade (spravodlivý obchod)  a ako sú ľudia zneužívaní na lacnú pracovnú silu. No zistili sme aj nejaké pikošky , napr. že Slovensko je 12 krát menšie ako Keňa. Počas semináru vládla veľmi príjemná a priateľská atmosféra. Súčasťou programu bola aj túra z Donovál hrebeňom Veľkej Fatry. Bol to nádherný víkend plný zážitkov, povzbudenia a možností získať nových priateľov. Dúfam, že sa deti aj tento rok zapoja do Dobrej noviny a budú sa zaujímať o život svojich rovesníkov v iných krajinách sveta, o ktorom im rady porozprávame. Dúfam, že aj ostatní farníci budú myslieť na iných a potešia sa aj koledovaniu detí.

Ďakujme Bohu, za to čo máme ! A koľko môžeme, pomáhajme.

//Silvia Hudáková a Karolína Smolinková