… či už je to v škole, mimo školy alebo kdekoľvek ste, je treba ukázať, že máte náboženskú výchovu.
z homílie Mons. Bernarda Bobera
31. január 2012 sa zapísal v našej školskej kronike z niekoľkých dôvodov. V tento deň prišiel medzi nás o. arcibiskup, aby požehnal kaplnku a jedáleň. Pri tejto návšteve zavítal aj medzi žiakov a prvákom odovzdal výpisy známok.
Na otázku televízie Lux: „Ako si spomínate na školské časy?”, o. arcibiskup odpovedal : „Na základnej škole problém nebol, skôr na strednej škole, tam skôr, aspoň matematika … tie také teórie, množiny, tak tie mi robili starosti. Ale vždy som sa tešil na to, keď prídem domov a otec s mamou povedia: „No aká bola výplata?“ Toľko zo slov o. arcibiskupa.
V tomto roku si pripomíname 20. výročie založenia Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda. Už v prvých mesiacoch fungovania školy boli požiadavky rodičov k vytvoreniu školskej jedálne a taktiež požiadavky katechétov vytvoriť školskú kaplnku. Celé roky sme preberali túto problematiku, uvažovali sme o výhodách a nevýhodách mať svoju jedáleň, taktiež nájsť odvahu a financie na realizáciu kaplnky. V novembri 2011 s veľkými plánmi, starosťami, bez financií a s modlitbou bola pri realizácii kaplnky viditeľná činnosť Ducha Svätého. Duch Svätý pôsobil každý deň. Poslal nám ľudí, ktorí nám pomáhali po večeroch, ale aj v soboty, poslal nám ľudí, ktorí nám neodmietli pomôcť v tejto veci aj finančne. Za modlitby, manuálnu prácu, spoluprácu a finančnú pomoc patrí poďakovanie rodičom, farníkom, našim žiakom, ale aj poslancom Mestského úradu v Prešove. Veľká vďaka za pomoc patrí aj p. kanonikovi a p. kaplánovi Marcelovi.
Kaplnka Ducha Svätého
Vytvorená bola z miestnosti priamo nadväzujúcej na vstupný vestibul. S realizáciou sa začalo v novembri 2011. Slovo kaplnka je odvodené z latinského „cappa”, čo znamená plášť. Konkrétne sa jedná o plášť sv. Martina, tourského biskupa (316 – 397), ktorý bol pred zvolením za biskupa rímskym vojakom. Pri vstupe do mesta Amiens sa stala príhoda , keď sv. Martin dal žobrákovi polovicu svojho vojenského plášťa. Len polovica bola jeho, druhú polovicu hradil vojakom jazdecký pluk. Časť darovaného plášťa bola potom ako relikvia uchovávaná v parížskom opevnení v miestnosti, ktorú začali nazývať kaplnka (cappela). Od 7. storočia sa tento názov rozšíril v celej Cirkvi a používa sa dodnes na označenie posvätných priestorov na hradoch, v palácoch, alebo v stavebných komplexoch s rôznym zameraním (školy, nemocnice, kláštory a pod.), alebo aj samostatne stojacich, zvyčajne menších rozmerov. Najznámejšou kaplnkou na svete je Sixtínska kaplnka ako súčasť apoštolského paláca vo Vatikáne. Patrilo sa, aby aj v rámci cirkevnej školy bolo vytvorené duchovné ťažisko, duchovný stredobod na posväcovanie všetkých a všetkého, čo so školou súvisí. Arcipastierskym požehnaním a umiestnením eucharistického svätostánku bola kaplnka vyčlenená zo sféry sveta, zo sféry bežného života a stala sa stánkom stretnutia so živým Trojjediným Bohom. Tu Ho budeme chváliť, ďakovať mu a prosiť o pomoc rozlišovať Jeho vôľu a o silu uskutočňovať ju.
Čo sa týka ikonografického programu, budú v kaplnke stvárnené niektoré symboly súvisiace s jej patrocíniom. Holubica, ktorá zviditeľňuje začiatok novej etapy života a vzťahov Boha a ľudstva, zobrazenie zvestovania, krstu Pána, prvých Turíc, kedy Duch Svätý ohnivými jazykmi osvietil apoštolov, prípadne iné scény božskej inšpirácie. Podľa sv. Bernarda z Cleirvaux je symbolom Ducha Svätého aj včela, pretože zo všetkých kvetov zbiera len to najlepšie a vôni pýchy sa vyhýba. Najpresvedčivejšie sa vyjadruje Duch Svätý pri zobrazení Trojjedinosti. Okno za svätostánkom je riešené ako symbol P. Márie, lebo nesvieti samo od seba, ale prepúšťa božské svetlo.
Ing. arch. Marián Sitarčík, autor projektu
Výdajná školská jedáleň ako súčasť Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda v Prešove bola zaradená do siete škôl a školských zariadení k 1. septembru 2011 Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Prvé prípravy začali počas letných prázdnin. Drobné opravy, nákup nábytku do jedálne boli dokončené k 1. septembru 2011 a tak sa slávnostne žiaci 6.septembra 2011 mohli stravovať vo svojich priestoroch školy. Záujem bol veľký a počet stravníkov vzrástol o 100%. Teší nás hlavne to, že žiaci a ich rodičia sú spokojní a že naša škola zabezpečuje žiakom aj stravovanie po 20 rokoch existencie našej Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda.
„Viera, nádej a láska“ je motto našej školy. Viera, nádej a láska sú vlastnosťou morálneho konania kresťana. Viera, nádej a láska sú zárukou prítomnosti a pôsobenia Ducha Svätého v schopnostiach človeka.
V našej kaplnke sa spoločne budeme modliť,
aby dar múdrosti – nám pomáhal múdro žiť,
aby dar rozumu – nám pomáhal ľahšie spoznávať nové veci,
aby dar rady – nám pomáhal vedieť sa v živote správne rozhodovať,
aby dar sily – nám pomáhal vykonať dobrú vec,
aby dar poznania – nám pomáhal spoznávať našu vieru;
aby dar nábožnosti – nám pomáhal modliť sa a zúčastňovať sa na sv. omšiach s radosťou,
aby dar bázne pred Bohom – nám pomáhal mať správnu úctu, rešpekt pred Bohom.
Mária Kertysová