Posviacka hrobu a pochovávanie nenarodených detí

Vo štvrtok 31.10. o 11:00 hod. bol na solivarskom cintoríne požehnaný hrob pre deti, ktoré zomreli pred narodením. Stal sa tak miestom, kde môžu rodičia pochovať svoje ešte nenarodené dieťatko, ktoré zomrelo spontánne počas tehotenstva. Ku dnešnému dňu sú v ňom pochované dve deti. Tento hrob sa stal zároveň miestom, ktoré nám žijúcim pomáha napĺňať skutok telesného milosrdenstva – mŕtvych pochovávať. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na tejto posviacke zúčastnili, všetkým tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli, aby hrob mohol vzniknúť, všetkým, ktorí pomáhali pri občerstvení i všetkým, ktorí nemohli prísť, ale svojou modlitbou podporujú toto Božie dielo.

Dva skutky lásky: meno a hrob

Dieťa už od počatia – bez ohľadu na veľkosť a zdravotný stav – má plnú ľudskú dôstojnosť. Jeho mŕtve telíčko si zaslúži úctivé nakladanie. Pochovaním mŕtveho ľudského plodu vydávajú rodičia silné svedectvo o plnej ľudskej dôstojnosti počatých detí.

Niektoré deti zomreli kvôli nedostatku lásky – umelým potratom. Iné zomreli napriek tomu, že boli túžobne očakávané.  Ich smrť je zvlášť pre rodičov bolestivá, no i v tejto situácii im môžu prejaviť lásku, a to udelením mena a pohrebom. Tak zároveň zmierňujú bolesť zo straty dieťatka.Udelením mena rodičia potvrdzujú ľudskú dôstojnosť ich dieťatka a prijímajú ho za svoje a za plnohodnotného člena ich rodiny. Ak nepoznali pohlavie dieťatka, môžu mu vybrať meno intuitívne alebo mu dajú dve mená (mužské i ženské).

Pochovaním si dieťatko uctíme. Riadnym miestom na pochovávanie ľudských pozostatkov je cintorín. Je nedôstojné, ak telo dieťatka skončí v spaľovni biologického odpadu. Pochovaním na cintoríne (medzi ostatnými ľudskými pozostatkami) sa uznáva ľudská identita dieťaťa.

Mnoho rodičov však nevedelo včas o možnosti a potrebe pochovania svojho nenarodeného dieťatka a jeho telo už nemajú k dispozícii. Môžu mu prejaviť lásku viacerými spôsobmi: udelením mena, sv. omšou za uzdravenie bolesti zo straty dieťaťa, vytvorením symbolického hrobu alebo pamätnej tabule v spojení s modlitbovým alebo pietnym obradom, listom lásky alebo odprosenia a pod.    

Legislatíva

V posledných rokoch nastal  v slovenskej spoločnosti pozitívny posun. V roku 2005 bol novelizovaný zákon o pohrebníctve tak, že rodičia dostali možnosť vyžiadať dieťa na pochovanie v každom štádiu vývoja.  Od roku 2017 majú zdravotnícke zariadenia povinnosť informovať rodičov o možnosti pochovania svojho potrateného dieťaťa. Viac informácií je možné nájsť v zákone č. 131/2010 Z. z. o pohrebníctve, najmä v § 3 a § 5. Od roku 1990 tiež prudko vzrástol počet symbolických hrobov pre potratené deti. 

Kroky k pochovaniu potrateného dieťatka

Ak nastal spontánny potrat doma, treba zachytiť a vhodne uschovať (napr. zmrazením) podstatný obsah. Ak sa spontánny potrat završuje zákrokom v nemocnici, treba písomne požiadať personál o vydanie dieťaťa na pochovanie (ideálne, ak o to rodič požiada ešte pred zákrokom). Tlačivo by malo poskytnúť každé zdravotné zariadenie, poprípade sa obráťte na naše občianske združenie Prešov za život (www.presovzazivot/kontakt). Tlačivo je potrebné vytlačiť a vyplniť v troch exemplároch. Následne je potrebné kontaktovať Pohrebné služby mesta Prešov buď osobne alebo na non-stop linke 0918 698 213, ktoré zabezpečia prevoz a prípravu pozostatkov na pochovanie. Pohrebné služby mesta Prešov zároveň stanovia deň a čas pohrebu, ktoré je potrebné už len oznámiť kňazovi v konkrétnej farnosti. Naše občianske združenie je poverené evidenciou pochovaných detí v hrobe, a preto rodič ešte vyplní tlačivo o evidencii pre OZ, ktoré mu zašleme emailom.

Nech aj tento hrob, ktorý sa stal zviditeľnením nenarodených detí, slúži na ich dôstojné pochovávanie a nech scitlivuje naše svedomie i srdcia na úctu ku každému ľudskému životu.

Zdroj:

www.presovzazivot.sk

www.zazivot.sk