Kondolencie a poďakovanie

Kondolencie, ktoré zaslali Peter Rusnák, apoštolský administrátor prešovskej archieparchie a Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov.

zz_kondolencia_rusnak

zz_kondolencia_turcanova

Pán kanonik Mons. Jozef Šechný prežil posledných 18 rokov života v našej farnosti Najsvätejšej Trojice v Prešove – Solivare, 13 rokov ako dekan – farár a posledných 5 rokov ako výpomocný duchovný. Pred svojím príchodom do Solivaru povedal vtedajšiemu arcibiskupovi Alojzovi Tkáčovi, že sa chystá do dôchodku. Nestalo sa tak, naopak, celý tento čas naplnil kňazskou prácou vo všetkých jej podobách.

Časť jeho činnosti je viditeľná už na prvý pohľad: pastoračné centrum na Šváboch, nové kostoly v Teriakovciach a v Ruskej Novej Vsi, renovácia farského kostola…

Ale nestaval len z kameňa a tehál, naopak, veľmi mu záležalo aj na duchovných hodnotách. Preto obnovil tradíciu odpustov na Hrádku, priviedol šiestich novokňazov k tomuto oltáru, odslúžil tisíce omší za veriacich tejto farnosti, dlhý čas strávil v spovednici, aby kajúcnikom sprostredkoval Božie milosrdenstvo. Mnohým ľuďom pomohol povzbudením, dobrou radou, jemným napomenutím a niekedy aj ráznejším pokarhaním. Každý deň sa však za nás všetkých modlil.

Mal rád svoje kňazstvo a mal rád kňazov, čo sme mohli každý deň skusovať počas nášho spoločného života na solivarskej fare.

Napriek tomu, že bol medzi nami vekový rozdiel a aj povahovo sme boli značne odlišní, ma na Solivare otcovsky prijal, akceptoval ma a celý čas som vnímal jeho ľudskú aj kňazskú podporu.

Za všetko tu spomenuté, ešte viac za veci opomenuté,
za veriacich našej solivarskej farnosti, za kňazov solivarskej farnosti a tiež za mňa osobne,
milý pán kanonik, Jozef, ďakujem, Pán Boh zaplať, odpočívaj v Božom pokoji!

Peter Gazda, farár