Ako bolo na farskom plese…

Výborná hudba, množstvo jedla, bohatá tombola a najmä zábava trvajúca do skorých ranných hodín – takáto atmosféra už tradične patrí k fašiangovým zábavám a plesom. Farský ples, na ktorom sme sa zúčastnili v sobotu 26.2., bol však predsa len niečím výnimočný. A v čom teda spočívala výnimočnosť farského plesu? Bola to práve atmosféra rodiny a úprimného priateľstva, ktorá tento ples spravila nezabudnuteľným.

Jedáleň Prešovskej univerzity sa v spomínanú sobotnú noc premenila na miesto stretnutí, príjemných rozhovorov a tanca našich farníkov. Vstup do sály sa niesol v slávnostnom duchu: vojenská stráž, červený koberec a okolo neho horiace sviece. Atmosféru dotvárala výzdoba ladená do jemných marhuľových odtieňov. Presne o pol siedmej zaznel otvárací gong a utíchli prvé rozhovory pri bohato prestretých stoloch. Miesto na tanečnom parkete zaujali malí tanečníci, ktorí pripravenou choreografiou otvorili ples. Po ich predstavení sa prítomným prihovoril pán kaplán Lukáš a zdôraznil myšlienku plesu – ten nemá byť len akousi formou zábavy, ale je predovšetkým pozvánkou k budovaniu a upevneniu vzťahov vo farnosti. K tejto myšlienke sa pripojil aj otec kanonik, ktorý predniesol slávnostný prípitok, poďakoval organizátorom aj všetkým hosťom a vyjadril radosť z pripravenej akcie. Po prípitku sálou zazneli rezké tóny v podaní živej hudby Salaš, tanečný parket sa od prvej chvíle prehýbal pod množstvom tanečníkov, na svoje si prišli mladší aj tí starší. Po tanci sa veľmi rýchlo vyhladne, no na našom plese hlad nebol vítaný! Podávala sa polievka a dvakrát hlavné jedlo, okrem toho na stoloch rozvoniavali fornetti, nechýbalo ani víno či minerálka. A samozrejme potešil aj sladký zákusok a voňavá káva. No bolo sa aj načo pozerať. Profesionálni umelci v programe “The power of rhythm“ predviedli ukážky spoločenských aj orientálnych tancov, mnohých fascinovali svojou ohňovou šou a krásnymi kostýmami. Ďalšia časť programu už nikoho nenechala sedieť na stoličke: prítomní počas pripravených aktivít mali možnosť lepšie sa spoznať, porozprávať a dokonca si spolu aj zatancovať. Belgický tanec na záver potešil najmä tých mladších. O polnoci už všetci hostia napäto sedeli na svojich miestach a očakávali, či nezaznie práve ich číslo tombolového lístka. Ceny boli lákavé – veď kto by sa nepotešil novému vysávaču či domácemu kinu? Ale zaujímavé boli aj ďalšie ceny, ktoré do tomboly venovali ochotní farníci, za čo im vyslovujeme naše úprimné poďakovanie. Sv. omša bola slúžená na ich úmysel v nedeľu o 11.30 hod.

Aj pekné udalosti sa raz skončia, zážitky však v srdciach zostanú. Skončil sa teda aj farský ples, no nepochybujem o tom, že ešte veľmi dlho si budeme pripomínať atmosféru, ktorú sme ako jedna veľká rodina na plese dokázali vytvoriť. Nech teda atmosféra vzájomného rešpektu a pochopenia nevyhasne, ale nech ožíva pri každej ďalšej akcii, ktorú spoločne vytvoríme.

// Maja