II. pôstna púť – Rád bosých bratov prebl. P. M. z hory Karmel (Lorinčík)

V našej farnosti sa v tomto roku – Roku zasväteného života – organizuje už VI. ročník pútí v pôstnom období. Cirkev nás pozýva, zvlášť v období pôstu, využiť túto významnú príležitosť k obnove svojho vzťahu s Bohom a takto sa pripraviť na sviatosť zmierenia a na hlbšie poznávanie života zasvätených osôb, ktorí nás prosia o modlitby, aby nám mohli s Božou pomocou ešte lepšie slúžiť.

V 2. pôstnu nedeľu /1.3.2015/ sme putovali spolu s našim duchovným otcom kanonikom Mons. Jozefom Šechným – zakladateľom pôstnych pútí – do Kláštora bosých karmelitánov v Lorinčíku pri Košiciach. Spolu s nami putovali i farníci z Farnosti Božieho milosrdenstva Svinia so svojim duchovným otcom Štefanom Ružbašanom.

Privítal nás brat Paweł, a po jeho úvodných slovách začali naši duchovní otcovia najprv liturgiu slova, nasledovala Korunka k Božiemu milosrdenstvu, po ktorej nám bolo udelené požehnanie so Sviatosťou oltárnou. Pôstnu kázeň o. Šechný zameral na KRÍŽ. Božie slovo poukazuje na premenu nášho srdca, nášho zmýšľania, nášho konania. Nielen akési vonkajšie pôstne úkony sú cestou k zmene nášho života, ale predovšetkým dennodenné branie našich krížov a verné kráčanie za Ježišom. Kríž má aj v dnešnej dobe ZMYSEL. Poukázal tiež na sv. Teréziu Benediktu od Kríža – konvertitku zo židovstva na kresťanstvo –  ktorá bola usmrtená v koncentračnom tábore v Osvienčime a vydala svedectvo tým, že „verne sa pridŕžala Krista a silu čerpala zo stromu kríža“. Preto aj my si vyprosujme pre seba samých, pre naše rodiny všetky potrebné milosti, aby sme ďalej vládali niesť svoje kríže.

Naša vysoká účasť v Lorinčíku spojená so spevom, ktorý sa zvučne ozýval v kaplnke, zanechala v srdciach bratov karmelitánov veľkú radosť.

Myslím, že po tejto púti nám Boh dá všetko to dobré, o čo sme prosili pre seba, rodiny a zasvätené osoby, aby sme nestrácali nádej a pokoj. Nebojme sa Bohu neprestajne dôverovať, ON sa o nás postará.

Na záver sa chcem vo svojom mene ale aj v mene vás všetkých účastných tejto púte, poďakovať o. kanonikovi za myšlienku organizovania farských pútí v pôstnom období, lebo to vnáša bohatosť do duchovného prežívania nedelí a vzájomné rodinné stretávanie sa. Vďaka a Pán Boh zaplať.

Teším sa s vami všetkými na ďalšiu púť a týmto chcem povzbudiť aj ostatných farníkov, aby zakúsili toto výnimočné spoločenstvo, ktoré nám, v tom dobrom, závidia iné farnosti.

// MUDr. Bodnárová