Je tu misijná nedeľa

V tomto roku pripadá na 20. októbra 2019. Je to deň, kedy celá Cirkev sa modlí, pamätá na dary a financie. Táto akcia vyžaduje mnoho síl a námahy. Tu sa delíme o mnoho skúsenosti všetky generácie najstaršia, stredná i najmladšia.

Tu sa Pápežské misijné diela každoročne vracajú k hodnotám výzvy Ježiša Krista: „Choďte do celého sveta a ohlasujte evanjelium.“ Každý z nás má možnosť ohlasovania modlitbou i pomocou hmotného poslania. Všetky katolícke kostoly sú dnes naplnené touto slávou ako jednota tej cirkvi, ktorá je vedená pápežom Františkom.

Dnes je tu finále, ktoré misijnou nedeľou svedčí, že Ježišova výzva je stále aktuálna pre darovanie i prijímanie toho, čo dvíha ducha k Bohu. „Je blaženejšie dávať ako prijímať. Lebo aj darovanie je blaženosťou.“ Takto vypadajú rodiny po celom svete, aby sme tvorili veľkú rodinu, Kristovu cirkev.

Misijné dielo hovorí do barevného sveta, rôznorodých myslení. Láskou a pomocou možno zo správ a hlásaní poznávame, že mnohé národy to neprijímajú. Isteže, mnohí sme z toho smutní. A predsa cirkev ostáva na ceste tejto sociálnej pomoci – v Slove i dare.

Tu sú neraz neprešliapané cesty rozličných kmeňov i národov. Tu je tá výrečná cesta Božej prítomnosti.

Tento rok má Slovensko osobitne ako misijnú krajinu Rwandu. Hlavným dňom mimoriadneho misijného mesiaca v tomto roku je vklad do pokladnice misijného pokladu v Božom pláne spásy ľudstva.

Misionári sú vyslanci Božej lásky, ktorí idú až na hranu obety vlastného života pre pomoc tých,  ktorí žijú na pokraji existencie časnej i večnej.  Hlavne je to preto lebo plnia Božiu vôľu, ktorá je viac ako vlastné pohodlie. Takáto hlboká oddanosť pre cieľ a poslanie misijného diela viedla aj Danicu Olexovú aj Emíliu Bihariovú, ktoré pre misijné dielo odišli z tohto sveta nečakane, ale sú svedectvom obety pre misijné dielo vzdialených krajín v nedávnej minulosti. Nech je pre nás ich odkaz misijného života silnou vzpruhou Pravdy Kristovi. Trojjediný Bože požehnaj všetkých misionárov.

// Mons. Jozef Šechný