Rozlúčili sme sa s otcom kanonikom Mons. ThLic. Jozefom Šechným

V utorok 19. júla 2022 sa príbuzní, kňazi a veriaci lúčili s otcom kanonikomMons. ThLic. Jozefom Šechným, ktorý odišiel do domu Otca 14. júla 2022. Pred sv. omšou v kostole Najsvätejšej Trojice v Prešove – Solivare sa prítomní za zosnulého modlili svätý ruženec a litánie k všetkým svätým a následne sa za neho modlili kanonici Metropolitnej kapituly Košickej arcidiecézy. Zádušnú svätú omšu celebroval J. Ex. Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup-metropolita s koncelebrantmi J. Ex. Mons. Andrejom Imrichom, emeritným spišským pomocným biskupom a PhLic. Petrom Gazdom, farárom solivarskej farnosti. Vo svojej homílii otec arcibiskup priblížil život otca kanonika a pridal aj niekoľko osobných spomienok zo spoločného štúdia na fakulte či z kňazského života. Poďakoval Bohu za dar jeho života, jeho neúnavnú službu pre Boží ľud a mimoriadne aktívne pôsobenie v Košickej arcidiecéze. Zdôraznil jeho osobnosť ako dobrého, pracovitého, verného služobníka a horlivého pastiera. Ocenil jeho odvahu, keď v časoch, ktoré nepriali Cirkvi, vedel nie raz pozdvihnúť hlas na obranu viery. Protivníci Cirkvi často vnímali otca kanonika ako škodlivý element, on sa však nikdy nenechal nikým zlomiť, ani pokriviť. Otec arcibiskup ho označil za Božieho sluhu, ktorý neúnavne vztyčoval zástavu Ježiša Krista milosrdného Pána. Po svätej omši otec arcibiskup ukončil pohrebné obrady, po nich zosnulého otca kanonika príbuzní, kňazi a veriaci odprevadili k bráne kostola.

Popoludní sa konala zádušná svätá omša v kostole Ružencovej Panny Márie v Hendrichovciach, v rodisku otca kanonika Jozefa Šechného. Svätú omšu celebroval J. Ex. Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup za účasti mnohých ďalších kňazov, ktorí si prišli uctiť pamiatku svojho spolubrata a priateľa. Vo svojom príhovore sa otec biskup zameral na jeho staviteľský talent, ktorý dostal od Boha a ktorý zveľadil najmä výstavbou nových kostolov – Božích príbytkov v Košickej arcidiecéze. Otec biskup dal otca kanonika ako vzor kňazom, pretože mnohých priviedol do Pánovej vinice a aj oni by mali privádzať k oltáru ďalších ohlasovateľov Kristovho evanjelia. Poďakoval mu za jeho plnohodnotné kňazstvo, keď často pracoval aj nad rámec svojich fyzických síl, za jeho pokorného ducha a za jeho vytrvanie vo vernosti a poslušnosti až do konca.

V závere svätej omše predniesol príhovor starosta obce Hendrichovce Martin Martaus, ktorý sa otcovi kanonikovi poďakoval za výstavbu nového kostola v obci, za spoluprácu, za jeho starostlivosť o veriacich a službu pre obec Hendrichovce. Za rodinu sa prihovoril švagor zosnulého, Ing. Milan Tkáčik, ktorý sa poďakoval za dôstojný priebeh rozlúčky s otcom kanonikom, za hojnú účasť, sústrastné prejavy a nezištnú pomoc Petra Gazdu, ktorý sa posledné roky príkladne staral o otca kanonika a stál pri ňom aj v jeho posledných chvíľach.

Po svätej omši nasledovali pohrebné obrady v kostole a po nich smútočný sprievod odprevadil kanonika Mons. ThLic. Jozefa Šechného na miesto jeho posledného odpočinku – cintorín v Hendrichovciach.

Otec kanonik sa narodil pre nebo. V solivarskej farnosti, ako aj na pôde celej Košickej arcidiecézy zanechal nezmazateľnú stopu svedectvom svojho života. V mnohých chrámoch navždy ostanú stopy jeho pracovitých rúk, v mnohých srdciach jeho láskavý prístup a v mnohých detských spomienkach cukríková chuť. Mons. ThLic. Jozef Šechný pre nás všetkých ostáva naďalej príkladom v horlivosti, obetavosti, viere, nádeji a láske do ďalších dní.

Nech mu milosrdný Boh Otec dá účasť na jeho nebeskej liturgii v jeho nebeskom kráľovstve a nech je naším mocným orodovníkom. Pamätajme na neho vo svojich modlitbách aj pri svätých omšiach.

Tomáš Kolárik a Lenka Regrutová