Konsekrácia nového kostola Božieho milosrdenstva v Teriakovciach

V nedeľu 9. 10. 2011 sa veriaci farnosti Najsvätejšej Trojice Prešov-Solivar zišli na slávnostnej svätej omši, ktorej hlavným celebrantom bol J. E. Mons. Stanislav Stolárik, pomocný biskup košický, ale aj za účasti kňazov našej farnosti a kňazov okolitých farností pri príležitosti konsekrácie novopostaveného Kostola Božieho milosrdenstva v Teriakovciach, ktorý bol postavený  z dôvodu a na žiadosť veriacich obce Teriakovce, nakoľko starý kostol sv. Michala archanjela z r. 1419 už kapacitne nevyhovoval.

Celá slávnosť  sa začala modlitbami v starom kostole sv. Michala archanjela, odkiaľ sa v sprievode kráčalo do nového kostola. Pred novým kostolom sa prihovoril otcovi biskupovi a veriacim starosta obce Teriakovce Miroslav Angelovič, následne otec biskup vyriekol modlitbu a tak s otcom kanonikom prestrihli slávnostnú pásku a otvoril dvere kostola. V homílii poukázal o. biskup na dôležitosť Božieho milosrdenstva, ktoré v našom živote zohráva kľúčovú úlohu, okrem iného povedal, že kde je Boh, tam treba stavať aj kostoly a treba sa tešiť z toho, že ľudia si dali postaviť väčší kostol, pokiaľ im bol starý kapacitne malý.

Po homílii nasledovalo pomazanie oltára olejom, pomazanie konsekračných krížov na stenách, hneď na to sa zapálilo kadidlo a incenzoval sa oltár. Potom nasledovala príprava oltára na svätú omšu rozprestretím obrusu a zapálením oltárnych sviec, aby sa tak mohla začať liturgia obety. Na konci svätej omše sa otec kanonik poďakoval otcovi biskupovi za jeho prítomnosť na svätej omši a posviacku nového kostola a poďakoval sa aj tým, ktorí sa spolupodieľali na stavbe nového Božieho príbytku a zhodnotil aj celý priebeh výstavby. Poďakoval sa aj tým, ktorí celú slávnosť pripravovali. Po ďakovaní bola podpísaná zápisnica o konsekrácii kostola otcom biskupom, otcom kanonikom a členmi kostolnej rady. Na záver udelil veriacim otec biskup svoje apoštolské požehnanie.

-tk-