Slávenie Adventu a Vianoc 2019

Nový Liturgický rok začína Adventným obdobím, ktoré je časom očakávania príchodu Božieho Syna. Toto očakávanie, sprevádzané hlbokou vnútornou prípravou, nám pripomínajú aj adventné vence, ktoré sme požehnávali na prvú adventnú nedeľu.
Fotografie si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz alebo na obrázok nižšie.

Požehnanie adventných vencov 2019

Mikuláš
Ani tohto roku Mikuláš, patrón detí, nezabudol na deti aj z našej farnosti. A práve v tento deň sa zaplnili priestory pastoračného centra sv. Jána Pavla II. na Šváboch pri svätej omši. Niektorí si pripravili pre Mikuláša básničku, iní pesničku a keďže Mikuláš chodí aj so svojím pomocníkom anjelom, každý kto prišiel, dostal sladkú odmenu.

Mikuláš

Rorátne sv. omše pred úsvitom
Pre advent typickým, dnes po dlhých rokoch zabudnutia postupne obnovovaným cirkevným zvykom sú takzvané roráty. Roráty sa zvyčajne začínajú v skorú rannú hodinu. Ich názov pochádza zo začiatočných slov verša z proroka Izaiáša: Rorate caeli desuper. Aj v našom farskom kostole sme mali takéto sv. omše.

Fotografie si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz a tento odkaz alebo na obrázok nižšie.

Rorátna sv. omša

Betlehemské svetlo
Malý plamienok, odpálený v Bazilike Narodenia Pána, sa odovzdáva osobným odpálením plamienka zo sviečky na sviečku, z ruky do ruky. Všetky tieto svetielka majú svoj pôvod v tom prvom, počiatočnom, a je priam až neskutočné, že sa dostanú k miliónom ľuďom v Európe i na Slovensku, že dokážu v človeku vznietiť prejav ľudskej lásky a spolupatričnosti.

Svetlo pokoja a mieru z Betlehema je krásny symbol, aby sme vytvárali pokoj a mier v našom vnútri, v našich životoch i v našom okolí. Táto akcia nesie v sebe obrovskú energiu, ktorá vie podmaniť celého človeka a pritiahnuť mnohých ľudí. A je úžasné že práve skauti majú možnosť sa podieľať na takejto krásnej tradícií. Inak tomu nebolo ani tento rok v našej farnosti, kedy skauti 33. zboru Ordo Salinae na Štedrý deň v dopoludňajších hodinách roznášali svetlo pokoja, radosti a lásky v našej farnosti.

Betlehemské svetlo

Polnočná omša vo farskom kostole
Vianočná noc – 24.decembra  – je noc plná radosti a svetla. Prorok Izaiáš ohlasoval: Ľud čo kráča vo tmách uzrie veľké svetlo, nad tými, čo bývajú v krajine temnôt, zažiari svetlo. Toto proroctvo sa naplnilo narodením Ježiša v Betleheme. Pastierov v tú noc ožiarila Pánova sláva. Tej noci anjeli spievali a oznamovali pastierom: Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude patriť všetkým ľuďom. Dnes sa vám v Dávidovom meste narodil Spasiteľ, Kristus Pán.

Túto veľkú radosť sme prežívali aj v našom farskom kostole. Kedy sme spoločne slávili polnočnú svätú omšu Ježišovho narodenia. Hlavným celebrantom bol o. kanonik Mons. Jozef Šechný spoločne s o. dekanom Petrom Gazdom a kaplánom Pavlom Fedorkom.

Polnočná sv. omša

Narodenie Pána – farský kostol
Sviatok Narodenia Pána, ktorý je popri Veľkej noci a Turíciach najväčším sviatkom cirkevného roka, slávia 25. decembra kresťania na Slovensku i vo svete. Slávia sviatky jeho vtelenia, sviatky vykúpenia a lásky. Inak tomu nebolo ani v našej farnosti. Slávnostnú svätú omšu vo farskom kostole celebroval dp. Peter Gazda, dekan – farár.

Narodenie Pána

Narodenie Pána – vešpery
Na sviatok Narodenia Pána sme sa stretli na slávnostných vešperách vo farskom kostole v popoludňajších hodinách.

Vešpery

Jasličková pobožnosť
K Ježiškovi do Betlehema pôjdeme … tak znela pozvánka na jasličkovú pobožnosť, ktorú si pre nás pripravil detský spevácky zbor Benedicat s hosťami počas vianočného obdobia a to na sviatok sv. Štefana.

Jaslkičková akadémia

Novoročná svätá omša
Novoročnú svätú omšu na prikázaný sviatok Panny Márie Bohorodičky – 1. januára – vo farskom kostole o pol ôsmej ráno celebroval kaplán našej farnosti dp. Jozef Eliaš.

Nový rok

Novoročné vešpery
Aj na nový rok sme sa v popoludňajších hodinách mohli zúčastniť slávnostných vešpier.

Vešpery

Novoročný koncert
Na nedeľu Krstu Krista Pána sa konal v popoludňajších hodinách v farskom kostole už tradične Novoročný koncert.

Spoločne so spevákmi a nadanými hudobníkmi našej farnosti sme tak ukončili vianočné obdobie.

Novoročný koncert