Slávenie Veľkej noci objektívom fotoaparátu 2015

V galérii si môžete pozrieť fotografie zo slávenia Veľkej noci v našej farnosti.
Galériu otvoríte kliknutím na odkaz alebo na obrázok.

Kvetná nedeľa

Kvetnou nedeľou, ktorou sme začali Veľký týždeň, sa pripomína deň ratolesti, kedy ľudia nimi vítali Pána pri jeho vstupe do Jeruzalema. U nás ich nahradili bahniatka, ktoré sú symbolom Kristovho víťazstva nad smrťou a zároveň znakom čnostného života.
Aj v našej farnosti pri sv. omšiach sa pred vstupom do kostola požehnávali bahniatka.

Fotografie – Kvetná nedeľa

Slávenie Veľkej noci

Veľký piatok

Dopoludnia sme vo farskom kostole slávili Posvätné čítanie o Pánovom umučení a po ňom, sme sa vybrali na Krížovú cestu ulicami Solivaru.

Fotografie – Krížová cesta

Krížová cesta

Veľký piatok je deň, kedy sa v katolíckych kostoloch neslávi sv. omša, aby v tento deň veriaci obracali svoju myseľ tým väčšmi na obetu kríža.
Veľkopiatočné obrady v Teriakovciach viedol kaplán Pavol Fedorko.

Veľkopiatkové obrady – Teriakovce

Veľký piatok

Biela sobota

Na Bielu sobotu o 15.30 pri farskom kostole požehnal o. kanonik spolu s kaplánom veľkonočné jedlá – Paschu.

Fotografie – požehnanie Paschy

Požehnanie paschy

Na Bielu sobotu po západe slnka začal nový deň – Veľkonočná nedeľa. Obrady začali požehnaním ohňa, ktorý je symbolom Krista, ktorý vstáva z hrobu, aby zažiaril ľudstvu. Od ohňa sa potom zapálil paškál, ktorý pripomína vzkrieseného Krista. Ďalšou časťou obradov bola liturgia slova, ktorá obsahovala základné pravdy viera a morálne poučenia. Neskôr pri liturgii krstu sme si všetci obnovili svoje krstné sľuby. Štvrtou časťou veľkonočnej vigílie je Liturgia Eucharistie, kde každý veriaci je pozvaní na hostinu k Pánovmu stolu. A na záver samotný obrad vzkriesenia. V našich krajoch sa podľa prastarej tradície slávi Kristovo vzkriesenie osobitným obradom vzkriesenia a slávnostným sprievodom.
Veľkonočnú vigíliu vo farskom kostole Najsvätejšej Trojice slávil o. kanonik Mons. Jozef Šechný.

Fotografie – Veľkonočná vigília

Veľkonočná vigília

Veľkonočná nedeľa

Veľkonočné trojdnie sme zakončili slávnostnými vešperami a Eucharistickou procesiou so Zmŕtvychvstalým Kristom z farského kostola do kostola na Soľnej Bani.

Fotografie – Vzkriesenie

Vzkriesenie