Slávnosť Obetovania Pána v Ruskej Novej Vsi

2. februára 2014 cirkevné spoločenstvo filiálnej obce Ruská Nová Ves zvlášť slávnostným spôsobom slávilo jeden z najstarších cirkevných sviatkov – sviatok Obetovania Pána, ľudovo nazývaný aj Hromnice.

Radostné okamihy slávnosti, ktoré ponúkali mnohé zamyslenia, boli umocnené o stretnutie s duchovným otcom jeho excelenciou  emeritným arcibiskupom Alojzom Tkáčom celebrantom slávnostnej svätej omše. Bola to už jeho  tretia návšteva,  v našom cirkevnom spoločenstve, tá prvá bola v znamení povzbudiť nás pri hľadaní ciest realizovateľnosti nášho zámeru vybudovať si dôstojný bohoslužobný priestor. Tá druhá v októbri 2010 sa konala v nehostinnom prostredí už hrubej stavby kostola pri  príležitosti posvätenia pozemku a požehnanie základného kameňa stavby. Tretia návšteva pre mnohých sa stala povzbudzujúcou, motivujúca, pretože slávnosť Obetovania Pána slávili sme v priestoroch nového kostola,  v inej atmosfére,  s iným nádychom.

Hneď v úvode svätej omše otec emeritný arcibiskup posvätil sviece hromničky, ktoré si z  kostola odnášala každá rodina. Slávenie svätej omše poskytlo nám  jedinečnú príležitosť vzdávať chvály a    úprimne vďaky  za udelené duchovné dary, za obsiahnuté  milosti, božie dobrodenia i silnú ochranu patrónky kostola Nebeskej Matky – Sedembolestnej Panny Márie, za jej príhovor, aby sme sa mohli stať dokonalejšími pri hľadaní právd evanjelia na ceste k spáse.

V závere svätej omše člen kostolnej rady, vyslovil v mene spoločenstva   úprimne a zo srdca slova poďakovania, najmä za povzbudivé,  adresne a poučné slová homílie, za  poslanie pokorného služobníka, uskutočňovať a napĺňať svojou kňazskou službou dary sprítomnenia Pána, tu medzi nami v  tomto cirkevnom spoločenstve.

// Ján Seman