Diakoni Košickej arcidiecézy v Ríme

V dňoch 11. – 15. októbra 2010 putovalo sedem z ôsmich diakonov Košickej arcidiecézy do Ríma k hrobom svätých apoštolov, ako aj za Svätým Otcom Benediktom XVI., s úmyslom vyprosiť si potrebné milosti na ceste ku kňazstvu.

Počas púte navštívili štyri hlavné rímske baziliky. S bázňou a modlitbou si uctili hroby svätých apoštolov Petra a Pavla, ako aj svätých Cyrila, Moniky a Kataríny Sienskej. Veľmi zvláštnym spôsobom sa modlili pred relikviou srdca svätého Karola Boromejského – patróna kňazského seminára a ďakovali mu za roky strávené vo formácii pod jeho ochranou. Nechýbala návšteva v katakombách svätého Kalixta, ako aj miesto väznenia a sťatia svätého Pavla, či modlitba na svätých schodoch, po ktorých podľa tradície šiel Ježiš na súd k Pilátovi.

Vrcholom púte však bola účasť na generálnej audiencii so Svätým Otcom Benediktom XVI. v stredu 13. 10. 2010 na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. Po katechéze o blahoslavenej Angele z Foligna aj diakonov pápež pozdravil v slovenskej reči slovami: „Srdečne pozdravujem slovenských pútnikov, osobitne z Nitry, zo Spiša, z farnosti svätého Michala z Bajerova, ako aj skupinu diakonov Košickej arcidiecézy. Bratia a sestry, ruženec je pre nás školou modlitby. Nech vaša púť v tomto ružencovom mesiaci októbri, vám pomôže odkryť krásu tejto modlitby, takej jednoduchej, ale účinnej. S týmto želaním žehnám vás i vašich drahých. Pochválený buď Ježiš Kristus!”

Po generálnej audiencii diakonov prijal na „malej“ audiencii vo svojom byte aj pán kardinál Jozef Tomko, ktorý ich povzbudil na ceste ku kňazstvu. Zároveň sa s nimi podelil o dojmy z jeho cesty do Bieloruska, kde bol prítomný ako špeciálny vyslanec Svätého Otca a priblížil život Cirkvi v tejto krajine. Vo Vatikáne diakoni vďaka slovenskému augustiniánovi o. Pavlovi Benedikovi navštívili aj časť pápežskej sakristie a Sixtínsku kaplnku. Ďalší rodák z ich arcidiecézy Mons. Krištof ich previedol Štátnym sekretariátom.

Z tejto návštevy Ríma vám ponúkame aj pár fotografií.

– Miroslav Liška