Miesta úcty Božieho Milosrdenstva v našej farnosti

Vybratie patrocínia pre nový kostol Božieho Milosrdenstva v Teriakovciach dáva možnosť začať zvláštnu úctu voči tomuto novodobému uctievaniu Ježiša Krista aj cez Božie Milosrdenstvo.

Ustanovenie liturgického sviatku Božieho Milosrdenstva je osobitná úloha na rozhraní druhého a tretieho tisícročia pre naše dejiny. Sme radi, že aj v Košickej arcidiecéze sa rozvíja táto úcta na 6. miestach našej Arcidiecézy,  kde je patrocínium Božieho Milosrdenstva. O dôvodoch ustanovenia tohto sviatku hovorí Pán Ježiš: „Duše hynú napriek môjmu trpiacemu umučeniu. Dávam im poslednú nádej na zachránenie – sviatok môjho milosrdenstva, ak nebudú zvelebovať moje milosrdenstvo, zahynú naveky.“ (Den 965) Tento sviatok obracia našu pozornosť na túto Božiu vlastnosť.

Začiatok deväťdňovej pobožnosti vždy pred sviatkom Božieho Milosrdenstva  je novéna. Je prípravnou cestou na oslavu tohto veľkého sviatku Kristovej lásky. Samotný sviatok sa začína vigíliou a vešperami Druhej veľkonočnej nedele. Preto osobitným spôsobom aj v kostole bude počas troch dní zdôrazňovaná úcta i obsah tohto Kristovho poslania pre veriacich.

V deň sviatku má byť osobitným spôsobom uctievaný obraz milosrdného Pána Ježiša. Pre veriacich sa ponúka veľká možnosť prijať účasť na úcte Božieho Milosrdenstva.

Je pozoruhodné, že veľkonočná oktáva sa završuje týmto sviatkom, lebo tu sa ešte viac dá precítiť Ježišove svedectvo vo večeradle a na krížovej ceste. A po temných chvíľach jeho pochovania nasleduje radosť zo zmŕtvychvstania toho, ktorý sa rozhodol byť milosrdným Pánom vo väčšej miere ako spravodlivým Sudcom.

Bol by som rád, keby  po roku od blahorečenia Jána Pavla II. sa aj u nás počnúc prvou odpustovou slávnosťou začala ešte intenzívnejšia  úcta i oslava Božieho milosrdenstva. Máme na to dôvod i miesto v našej farnosti vo filiálnom kostole v Teriakovciach.

// Jozef Šechný, kanonik
* Publikované v roku 2012