Novokňaz Michal, Ty a dnešok!

Nech Ťa vedie múdrosť a požehnanie Boha Otca a so zodpovednosťou a láskou vstúp do pastorácie. Maj múdrosť srdca. Kňazstvo nie je miesto pre priemernosť. Všade okolo sa dá vypozorovať kríza viery. Okolo kňaza sa stále prejavujú stopy ateizmu a nezáujem o duchovné veci. V pôsobení kňaza sa vynára otázka za otázkou. Kňaz prežíva podozrievanie namiesto úcty, namiesto uznania. Dnes kňaz je uprostred tohto pohybu, ktorému chýba duchovnosť. No aj tieto neistoty tlačia kňaza k Bohu. Boh bude Tvojou istotou v modlitbe a pri oltári, niekedy aj s malým spoločenstvom ľudí.

Novokňaz Michal, kráčaj vo vedomí, že si synom a poslom jednej svätej, katolíckej a apoštolskej Cirkvi, ktorá stále žije v Kristovi, lebo je jeho tajomným Telom.

Kto zraňuje kňazstvo, to nie sú neveriaci, ale to sú tí, ktorí kňaza nechcú pochopiť. Prečo Ježiš Kristus ustanovil túto službu a čo je jej poslanie? Nech sa ti podarí živiť ľudí, ktorí sú neraz pokrstenými pohanmi. Kresťan je človek, ktorý má v každej situácii hovoriť Bohu svoje ÁNO.

Preto francúzsky J. Danielou mohol napísať: „Dnešný svet sa zvíja v úzkosti. Cirkev a jej služobník môžu dať svetu mnoho. To je poslaním Cirkvi, ktorá je opatrovníčkou Božích právd a Božieho života.“ Tu je odpoveď prečo je potrebný kňaz aj dnes.

V týchto dňoch osobitným spôsobom máš horlivosť pri hlásaní Evanjelia, skrze Eucharistiu sa zjednocovať s ním – Priateľom a Vykupiteľom. Je treba vždy mať výhradu voči hriechu, ale milovať hriešnika. Preto rád čakaj v spovednici na tých, ktorí hľadajú sňatie tohto bremena.

Hoci aj Ty budeš prekonávať Krížovú cestu, lebo si sa vydal vysviackou za Ježišom Kristom, ktorý kráča pred Tebou. Vždy pros o to, aby si sa vedel pre spásu iných rozdávať. Nech Tvoj život sa uberá s radosťou a nádejou, lebo Tvoja radosť je našou radosťou, Tvoja nádej je našou nádejou. S Tvojimi ťažkosťami sa chceme podeliť s Tebou, aby sa Ti ľahšie prekonávali.

V Tvoj deň vysviacky sme boli s Tebou zjednotení a chceme tento vzťah niesť do budúcna.

V deň primícií 25. júna 2016 prežije celá farnosť chvíle radosti a vďačnosti, že z tohto farského spoločenstva vyšiel ďalší novokňaz. Z Tvojho rozhodnutia na Božie volanie odpovedať, sa tešíme s Tebou a ostávaš v našich modlitbách.

Vykroč v mene Trojjediného Boha, ktorý je patrocíniom našej farnosti. Sme s Tebou. Tvoji farníci.

// Za veriacich farnosti Mons. Jozef Šechný

Novokňaz Michal, Ty a dnešok!