Naši starší bratia vo viere – židovský národ, ale rovnako aj prví apoštoli volali veľkonočné sviatky, ktoré sa chystáme sláviť, slovom „Pesach“, čo by sa dalo preložiť ako prechod. V biblickej tradícii má tento pojem viacero významov.
Boh poslal anjela, aby zostúpil do Egypta, prešiel celú krajinu, pobil všetko prvorodené, ale zároveň aby ochránil Izraelitov, ktorí mali označené veraje dverí. Boh prechádza, aby chránil svojich vyvolených. V tomto duchu aj my prosme počas týchto sviatkov, aby Boh prešiel aj pomedzi nás, svoj vyvolený ľud, označených krstom na vykúpenie a chránil nás od každého zla a nebezpečenstva.
Prechod je aj cesta vyvoleného národa cez Červené more z otroctva k slobode. Táto cesta stredom mora urobí z utláčaného a podmaneného ľudu slobodný a samostatný národ. Aj my sme povolaní prežiť veľkonočné sviatky ako prechod od otroctva hriechu k slobode Božích detí. Prosme v tomto svätom čase všemohúceho Boha, aby aj nás previedol cez more pokánia a pomohol nám oslobodiť sa od zla a hriechu a žiť svoj život v skutočnej slobode.
Prechod je aj púť vyvoleného národa do zasľúbenej zeme, do krajiny oplývajúcej mliekom a medom, ale predovšetkým do krajiny pokoja. Boh nielen izraelský národ vedie do svätej zeme. Aj nás pozýva do krajiny pokoja. Prosme o jeho požehnanie počas týchto sviatkov, aby sa naše rodiny a spoločenstvá stali takýmito krajinami pokoja. Všade, kde človek žije v pokoji, je zasľúbená zem. Nech teda Boh prejde pomedzi nás a požehná nás skutočným pokojom!
A nakoniec prechod možno vnímať aj ako cestu nahor, podobne ako keď ponížený a ubitý židovský národ pozdvihne svoj pohľad, ale aj svoje srdce hore k svojmu Bohu. K tomuto prechodu sme pozvaní azda najviac. Nech Boh prejde naším stredom a pozdvihne nás z našich sklamaní, smútku a únavy k naozajstnej nádeji!
Prajem požehnané veľkonočné sviatky!
// Peter Gazda, farár